33 viestiä aiheessa

Täältä ääni Kukolle. Makua on, mielestäni parhaiden tšekkioluiden (mm. Pilsner Urquell) veroinen. Puhun nyt Kukko Pilsistä, en tummasta Kukosta enkä siitä vihreäpurkkisesta Kukko Lagerista  :P

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Karjala ja Lapin Kulta menevät ihan OK saunaolusina.

 

(Täälläpäin tosin saunassa on viime aikoina maistunut Sam Adams, Guinness ja Miller High Life).

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Minen oikein ymmärrä, miksi yleinen mielipide on semmoinen, että Karhu on herkkua ja Karjala myrkkyä. Tilannehan on keskimäärin juurikin päinvastoin. Tosin näiden kotimaisten oluiden laatu ja maku vaihtelevat yllättävän paljon, ettei se, mitä tänään juo, ole kesties parin viikon päästä ollenkaan samanmakuista. Älkääkä suotta väittäkö vastaan. Aiheesta on tehty vuosien varrella lukemattomia testejä, joista yhdessäkään testiryhmä ei ole kovin mairittelevalla tuloksella erottanut kotimaisia lagereita toisistaan maun perusteella. Vastauksena kysymykseen: minä juon niitä kaikkia  ;)

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Koff on kuin kusta (eli budweiseria) ja vieläpä HIFK:n vuoksi todennäköisyys juoda koffia vähenee entisestään...

 

Asiaa puhut. Kohvi on kyllä jotain mitä ei juo ellei ihan iki ilmaiseksi saa. Kotimaisista pisteet Karhulle. Budweiser ja Bud light ovat jotain hirviää, kuin vettä jois. Meneepähän janojuomaksi.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Koff on kuin kusta (eli budweiseria) ja vieläpä HIFK:n vuoksi todennäköisyys juoda koffia vähenee entisestään...

Asiaa puhut. Kohvi on kyllä jotain mitä ei juo ellei ihan iki ilmaiseksi saa.

 

Voimmeko tästä vetää johtopäätöksen, että kustakin kannattaa juoda, jos ilmaiseksi saa? ;D

 

Ei suomalaisissa oluissa sentään Budweiserin kaltaisia rimanalituksia ole. Oikeastaan ne ovat aika hyviä lajissaan. Ainoa vika on, että ne ovat kaikki sitä samaa lajia. Nyt viime aikoina on hiukan alkanut tulla laajuuttakin valikoimaan, mutta pitkään ne olivat kaikki niin saman makuisia, että vain rinnakkain vertaamalla huomasi eron.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Karjalaa ja Karhua tulee varmaan juotua useimmin, johtuen varmaan siitä, että yleensä noiden mäyrikset maksavat sen euron pari vähemmän. Kauhee säästö nääs se 2-4 euroa kuussa ;D

 

Eikä kummankaan maussa mitään vikaa ole. Mutta muuten tykkään kyllä Sandelsista, jota myös tässä äänestin...

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään