Marko Ryynänen

Vaaratilanne Vaasan lentokentällä

3 viestiä aiheessa

Vaaratilanne Vaasan lentokentällä

26.3.2007 11:03

Rahtikone aiheutti vaaratilanteen maanantaiaamuna Vaasan lentokentällä.

Ilmailulaitos Finavian mukaan hälytys aiheutui, kun Tukholmasta Vaasaan saapumassa olleen koneen lentäjä ilmoitti, että sen laskuteline ei avautunut kunnolla.

 

Kentällä oli vaaratilanteen takia täysi pelastusvalmius, mutta lasku sujui lopulta onnistuneesti.

 

Koneen kyydissä oli lentäjän lisäksi koneen perämies. Vaaratilanne sattui noin kello seitsemältä aamulla.

 

STT

 

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Juu, kirjoittelin aamusella myös asiasta, mutta toiseen ketjuun:

 

http://www.flightforum.fi/discussion/index.php/topic,44367.msg709916.html#msg709916

 

Vaasassa oli hieman ATP-rahtikoneella hässäkkää aamulla, eli ilmaliikenneonnettomuusvaarasta ilmoitettiin. Kyseessä oli SE-LGZ potkuriturbiinikone. Katselin itse aamulla, kun kone meni laskuun EFVA:lle kiitotielle 16 noin kello 7.20 aikoihin. Kone oli tehnyt ylösvedon, koska jonkin ajan kuluttua näin sen kaartelevan holdingissa kentän pohjoispäässä. Kentällä oli jonkun verran sumuvaippaa. Päästyäni kotiin Radio Vaasa ilmoitti, että kentällä on sattunut jotain, tarkempaa tietoa odotetaan. No juuri ennen töihinmenoa sitten ehdin vielä kentälle, ja siellähän se ATP seistä nökötti keskellä rullaustie Alfaa.

 

Kuulemani mukaan jonkinlainen laskutelineen lukitushäiriö oli kyseessä, eikä sen vakavampaa onneksi ollut sattunut. Kone oli kuitenkin jouduttu jättämään rullaustielle. Palokunnan koko "orkesteri" oli kuitenkin hälytetty paikalle, mutta olivat jo poistuneet, kun tulin.

 

Jukka

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

SE-LGZ rullaustiellä

[ attachment removed / expired ]

 

Kone lähti iltapäivällä parin kontin kanssa laskutelineet lukittuina.

[ attachment removed / expired ]

 

Illalla paikkaamaan saapui LY-APK

[ attachment removed / expired ]

 

NP

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään