Mikko Sokero

Hiiri maadotti 777:n

3 viestiä aiheessa

Hanoi, 10.4. Viihde stt 125

Lentoliikenne on yllättävänkin haavoittuvaista. Tämä saatiin tuta Vietnamissa, kun yksi pieni hiiri viivästytti Boeng 777 -koneen lentoa tuntikausia.

 

Vietnam Airlinesin kone jäi Hanoin kentälle, kun eräs koneen matkustajista oli ilmoittanut, että koneessa vipeltää valkoinen hiiri.

 

- Teknikot lähetettiin etsimään hiirtä. Jahti kesti yli neljä tuntia, kertoi internetlehti VietnamNet.

 

Lentoyhtiö epäilee, että joku matkustajista oli tuonut lennolle hiiren, joka pääsi karkuun koneessa.

 

Pienikin jyrsijä on vaaratekijä lentokoneessa, sillä se voi nimensä mukaisesti jyrsiä poikki tärkeitä sähköjohtoja.

 

 

(STT–Reuters)

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Kuullostaa tutulta!  ;D

On meinaan vastaavanlainen tapahtunut helsinki-vantaan kentällä. Silloin hiiri sai maistaa mekaanikon kengän pohjaa! lätshh!!!  ::)  Niin tota vahingossa!!! :-[

 

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

'72 kesahommissa EFHK:n rampilla ollessani tuli jostain (en muista mista) Finskin DC9:illa mehilaisia eturuumaan pakattuna. Osa oli paassyt irti lennon aikana.

Eivat olleet mitaan yliaggressivisia "tappajamehilaisia", mutta aivan riittavan aggressiivisia kuitenkin.

 

Matkustajat kuulemma ihmettelivat missa ja miksi heidan matkatavaransa viipyvat...

 

Onneksi mehilaisten kuljettaminen kasimatkatavaroiden joukossa on vaikeahkoa.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään