Guest ohjvg

Boeing 787 Dreamliner uutisia

1 216 viestiä aiheessa

Erilaisia sähkövikoja on esiintynyt ainakin neljään otteeseen tähän mennessä:

 

The Boston incident is the latest in a series of electrical problems that have plagued the 787.

 

In November 2010, a 787 involved in the flight testing programme was forced to make an emergency landing after a fire occurred in one of the aircraft's power distribution boards located in the aft electronics engine bay.

 

The fire was later traced to the ingestion of foreign debris into the distribution board, causing a short circuit, forcing supplier Hamilton Sundstrand to make changes to its configuration.

 

On 4 December 2012, a United Airlines 787-8 made a diversion to New Orleans shortly after take-off from Houston, following the failure of an electrical generator controller.

 

Chilean carrier LAN recently said that its 787s have had a lower reliability rate compared with other aircraft in their fleet, partly because of problems with the aircraft's electrical and cooling systems.

 

http://www.flightglobal.com/news/articles/japan-airlines-continues-to-fly-787s-after-boston-incident-380768/

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Kyseessä oli eri koneyksilö kuin eilisessä sähköpalossa.

 

Ai ne olikin molemmat Bostonissa, tuli vähän tulkinnanvarainen postaus :-[. Tuo NTSB:n tiedote oli siis siitä sähköpalosta. Ei kai niitä sentään ole useampia? ::)

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Lentokoneet alkavat olla kuin PC:n käyttöjärjestelmät (tai muut ohjelmat)? Ne pitää saada äkkiä (liian pian) markkinoille. Sitten vain "Service packiä" perään.

 

:-\

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Lentokoneet alkavat olla kuin PC:n käyttöjärjestelmät (tai muut ohjelmat)? Ne pitää saada äkkiä (liian pian) markkinoille. Sitten vain "Service packiä" perään.

 

Suosittelen tutustumista (liikenne)lentokoneiden historiaan mikäli kuvittelet että näin ei ole ollut aivan alusta asti.

 

/Samuli

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Lentokoneet alkavat olla kuin PC:n käyttöjärjestelmät

 

Esimerkiksi Honeywell EPIC avioniikkapaketin prosessorikorteissa käyttöjärjestelmänä on Windows...

 

Minkähän takia koneen lentoonlähtöä edeltävässä tsekkilistassa on maininta Close the windows?  ;D

 

jk

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Esimerkiksi Honeywell EPIC avioniikkapaketin prosessorikorteissa käyttöjärjestelmänä on Windows...

 

Sama koskee muutamia muitakin avioniikan prosessorikortteja.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Ja lisää ongelmia  ???

ANAn 787 ohjaamon ikkunaan tuli halkeama koneen ollessa kotimaanlennolla. Saman yhtiön toisesta B787  löytyi öljyvuoto moottorista koneen laskeuduttua Miyazakin lentokentälle.

 

 

airwise

 

 

 

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Onko nyt niin, että sattui ns. paska säkä ja rupes tulemaan kaikkia vikoja samaan aikaan vai laskiko vaan uutiskynnys?

 

Taitaa olla vähän molempia :D

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Bostonissa Japan Airlinesin 787:n toisesta moottorista vuosi noin 40 gallonaa polttoainetta kun kone oli lähdössä

 

http://boston.cbslocal.com/2013/01/08/japan-airlines-jet-leaks-fuel-at-logan-airport/

 

http://abcnews.go.com/Travel/fuel-leak-japan-airlines-787-day-fire/story?id=18158025#.UOx3Trb3tr0

 

Tätä samaa konetta testattaessa Japanissa tapahtui taas polttoainevuoto:

 

A Boeing 787 Dreamliner jet undergoing safety checks in Tokyo after a fuel leak at Boston airport last week had leaked fuel during tests earlier in the day, according to Japan Airlines.

 

An open valve on the aircraft caused fuel to leak from a nozzle on the left wing used to remove fuel, a spokeswoman said

 

http://www.guardian.co.uk/business/2013/jan/13/boeing-787-dreamline-fuel-leaks

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Myös Japanin ilmailuviranomaiset aloittavat tutkinnan B787n polttoainevuodoista. Noin puolet käytössä olevista koneista on japanilaisilla yhtiöillä (JAl ja ANA)

 

bbt

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

http://www.reuters.com/article/2013/01/16/us-boeing-ana-idUSBRE90F01820130116

 

ANA (ja ilmeisesti myös JAL?) ovat nyt maadottaneet 787 laivastonsa. ANA:lle sattui tänään uusin ongelma 787:n kanssa kun lennon aikana alkoi tunkea savua/savun hajua matkustamoon/ohjaamoon, tuo lento päätyi hätälaskuun Takamatsuun ja koneen evakuointiin.

 

Ei ole kovin hyvä tämä kyllä enää...

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Tästä on koitettu pitää rauta kaukana.  ;)

 

Uuden teknologian käyttöön otto ei ole kivutonta. Jos tämä ongelma on akku, ja päästään kiinni akun ongelmaan niin koneen jatkokehitys näiltä osin ei liene mahdotonta? Kyllä tästä vielä hyvä tulee!

 

Tuota Aviation Heraldia kun katselee niin eri asteisia insidenttejä on kaiken maailman koneissa ympäri maailmaa. Kun operaatioiden määrä kasvaa, myös insidenttien kokonaismäärä kasvaa. Onneksi kuitenkin hitaammin kuin mitä liikenne kasvaa.

 

jk

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Niinpä niin...mutta uusissa konetyypeissä on aina lastentauteja, sille ei voi mitään. Sen verran mutkikkaita ovat. Kun esim. otimme MD-11:n käyttöön, siinä kehittyi aika nopeasti tuumanpaksu mapillinen tietoa erilaisista ongelmista, joista suurin osa oli nuiskuja näytöillä. Kesti muutamia vuosia, ennenkuin siitä mapista päästiin lopullisesti eroon. Vaati MD:n ja monen laitevalmistajan yhteistyötä, että nuisku nuiskulta mappi oheni lähinnä softaparannusten myötä.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään