Ilkka Mäkelä

Sveitsissä oikeusjuttu Crossairin johtajia vastaan v. 2001 onnettomuudesta

3 viestiä aiheessa

Sveitsin liittovaltion syyttäjä on nostanut rikosoikeudenkäynnin kuutta entistä Crossairin johtajaa vastaan yli 6 vuotta sitten tapahtuneesta onnettomuudesta johtuen. Johtajia syytetään "laiminlyönnin takia tapahtuneesta kuolemantuottamuksesta" (homicide by neglect). Perusteena on lähinnä se, että johtajien katsotaan syyttäjän mukaan palkanneen sellaisen lentäjän, jonka kyvyt eivät olisi edellyttäneet kapteenina toimimista.

 

http://www.ainonline.com/news/single-news-page/article/crossair-executives-indicted-for-homicide-by-neglect-1/?no_cache=1&cHash=6c01e2a5fc

 

Onnettomuus tapahtui 24. marraskuuta 2001, kun Crossairin Avro RJ100 oli lähestymässä Zürichiä VOR-lähestymismenetelmällä ja kapteenin katsotaan laskeutuneen alle menetelmän minimikorkeuden, mistä syystä kone törmäsi puihin ja tuhoutui. 24 kyydissä ollutta henkilöä menehtyi.

 

http://aviation-safety.net/database/record.php?id=20011124-0

 

Saa nähdä, kuinka tässä(kin) jutussa käy. Ovatko johtajat vastuussa palkkaamansa pilotin tekemästä virheestä?

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Tämä oikeudenkäynti alkaa 5. toukokuuta, ja syyte on julkistettu. Crossairin perustajan ja entisen johtajan väitetään mm. käskeneen yhtiön pilotteja siihen, että riskejä pitää ottaa, säännöistä ei tarvitse piitata ja tarvittaessa täytyy valehdella  :o ja tämän lisäksi vaaratilanteista raportoivia pilotteja uhattiin erottamisella.

 

http://www.swissinfo.org/eng/front/Culture_of_fear_blamed_for_Zurich_air_crash.html?siteSect=105&sid=9025750&cKey=1209380685000&ty=st

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään