Ilkka Mäkelä

Hawker 800 tuhoutui USA:ssa, 7 henkilöä menehtynyt

4 viestiä aiheessa

Liikelentoyhtiö East Coast Jetsin tilauslennolla ollut Hawker 800, jonka kyydissä oli 10 henkilöä, on syöksynyt maahan huonossa säässä lähellä Owatonnan lentokenttää, joka sijaitsee 100 km Minneapolisista etelään. Seitsemän henkilöä on vahvistettu kuolleiksi, 2 on kateissa ja yksi selvisi hengissä.

 

http://www.kare11.com/news/news_article.aspx?storyid=520641&GID=znmfp7pWen4lJ7mnOQXQ0wyRo5gazxUCs6fKdXP5c+o%3D

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

NTSB on julkaissut onnettomuuden tutkintaraportin lyhennelmän http://www.ntsb.gov/events/2011/Owatonna_MN/synopsis.html ja tätä koskevan lehdistötiedotteen http://www.ntsb.gov/Pressrel/2011/110315.html . Lopullinen raportti julkistetaan joidenkin viikkojen kuluessa.

Aikamoinen Human Factors (HF) tapaus. Jo johtopäätöksistä löytyy paljon asiaa kaiken tasoisille piloteille: väsymyksestä, päätöksenteosta aina ohjaamoyhteistyöhön.

Aika turvallisesti lennettäisiin, jos pilotit itse osaisivat tunnistaa omat riskitekijänsä ennakoidusti...

 

Ismo

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään