Juha Paulavuo

IAU uhkaa lakolla ilmailualan teknisiä palveluja tarjoavissa yrityksissä

20 viestiä aiheessa

Ilmailualan Unioni IAU uhkaa aloittaa lakon ilmailualan teknisiä palveluja tarjoavissa yrityksissä kahden viikon päästä maanantaina. Lakko alkaisi viideltä aamulla, ellei sitä ennen päästä sopimukseen uudesta lentoliikenteen palveluja koskevasta työehtosopimuksesta. Lakkovaroitus koskee IAU:n jäseniä jotka työskentelevät ilmailualan teknisiä palveluja tarjoavissa yrityksissä. Neuvotteluja jatketaan seuraavaksi valtakunnansovittelijan johdolla keskiviikkona 13.10. IAU:n määräämä ylityökielto jatkuu edelleen teknisiä palveluja tarjoavissa yrityksissä, vaikka se peruttiin jo muualta.

 

Työehtosopimusneuvottelut olivat pysähdyksissä kahden viikon ajan IAU:n ja Finavian omistaman maapalveluyrityksen RTG Ground Handlingin välisen erimielisyyden takia. Asiassa päästiin ratkaisuun viime perjantaina, jolloin työehtosopimusneuvotteluja jatkettiin. IAU katkaisi kuitenkin neuvottelut lähes saman tien ja julisti viikonloppuna työtaistelu-uhan.

Ilmailualan Unionin varapuheenjohtaja Reijo Hautamäki vahvisti asian STT:lle. Hautamäen mukaan toteutuessaan lakko vaikuttaisi lentoliikenteeseen vasta muutamien päivien kuluttua. Finnair taas arvioi, että mahdollinen lakko vaikeuttaisi lentämistä merkittävästi.

 

aamulehti

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Lakkoilla ?

 

Älä hätäile: Lentomekaanikkojen lakonuhkaan sovintoesitys http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010102412577255_uu.shtml

Ei se IAU uskalla lakkoon mennä, tälläkään kertaa (edit: tällä kertaa uskalsi).

 

Sitä minä vain ihmettelen edelleen, onko ammattinimmikkeissä tapahtunut joku muutos? Lentomekaanikko on mielestäni edelleen ohjaamomiehistön jäsen, lentokonemekaanikko puolestaan huoltomekaanikko.

Juha

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

FINNAIR OYJ             PÖRSSITIEDOTE        24.10.2010  KLO 20.45

 

Molemmat neuvottelujen osapuolet ovat hylänneet valtakunnansovittelija Esa

Lonkan sunnuntaina jättämän sovintoesityksen uudesta lentoliikenteen palveluja

koskevasta työehtosopimuksesta.

 

IAU ry aloittaa lakon ilmailualan teknisiä palveluja tarjoavissa yrityksissä

25.10.2010 klo 5.00. Lakko häiritsee Suomen lentoliikennettä. Lakolla on

vaikutuksia myös Finnairin lentoihin.

 

Finnair pyrkii lentämään normaalisti, mutta myöhästymiset ja peruutukset ovat

mahdollisia.

 

- Lakon vaikutusten arviointi on hankalaa, sillä lentojen tilanne voi muuttua

lyhyelläkin aikavälillä. Pahoittelemme kovasti asiakkaillemme koituvaa harmia,

sanoo Finnairin asiakaspalvelusta vastaava johtaja Anssi Komulainen.

 

Finnair Oyj

Viestintä   

 

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

http://www.iau.fi/uutisarkisto/?a=viewItem&itemid=578

 

Työtaistelu lentoliikenteen palveluissa alkaa aamulla

 

Työtaistelu alkaa lentoliikenteen teknisten palveluiden osalta 25.10 klo 05.00.

 

Sunnuntai-iltana kokoontunut Ilmailualan Unionin hallitus hylkäsi valtakunnansovittelija Esa Lonkan antaman sovintoesityksen lentoliikenteen palveluja koskevassa työehtosopimuskiistassa. Päätös syntyi ammattiosastojen kuulemisen jälkeen.

 

Lakonalaisia töitä on seuraavissa yrityksissä: Airfix Oy Aviation. Blue1, Finnair Technical Services Oy, Finnair Engine Services Oy, Finnish Aircraft Maintenance Oy, Heliflite Oy, Helitech Oy, In-sta Defsec Oy, Nayak Aircraft Service Netherlands B.V, Raskone Oy, Tampereen Helikop-terikeskus, Yit Kiinteistötek-niikka Oy, Valesco Teknik Oy. Se koskee n 900 työntekijää.

 

Samalla alkaa ylityökielto myös muissa lentoliikenteen palveluja tarjoavissa yrityksissä. Työtaistelun laajentumisesta niihin päätetään myöhemmin.

 

Ilmailualan Unioni pahoittelee matkustajille työtaistelusta koituvaa haittaa.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Ehkäpä hölmö kysymys, mutta onko ulkolaisilla yhtiöillä omat mekaanikot esim. EFHKlla ?

 

Ei ole. Nayak hoitaa suurimman osan yhtiöistä.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Ei ole. Nayak hoitaa suurimman osan yhtiöistä.

 

IAUn tiedotteesta : Lakonalaisia töitä on seuraavissa yrityksissä: Airfix Oy Aviation. Blue1, Finnair Technical Services Oy, Finnair Engine Services Oy, Finnish Aircraft Maintenance Oy, Heliflite Oy, Helitech Oy, In-sta Defsec Oy, Nayak Aircraft Service Netherlands B.V, Raskone Oy, Tampereen Helikop-terikeskus, Yit Kiinteistötek-niikka Oy, Valesco Teknik Oy.

eli Naykin "vastuulla" oleva kone jää kentälle vian yllättäessä ?

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

IAU:n tiedote lakonalaisista töistä yrityksissä pitää enemmän tai vähemmän paikkaansa. Käytännössä vaikutus ainakin osassa mainituista yrityksistä on mitätön tai olematon tällä hetkellä (ja miksiköhän Airfixin nimi on kirjoitettu väärin tiedotteessa, eikä blue1:n yhtiömuotoa ole mainittu?-)

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Mitesmites, saakos toimarit tehdä lakonalaisia töitä? Eikös tästä ollut jo aiemmin puhetta ettei saisi?

 

Mikäs toimareita toisaalta estäisi tekemästä töitä lakon aikana? Liitot voivat toki antaa kaikenlaisia suosituksia siitä, ettei näin toimittaisi, mutta avaimet kieltämiseen on kai hukassa silti (varsinkin, kun mekatsujen/asentajien TES ei ole voimassa, niin siellä mahdollisesti olevista vuokra/korvaavaa työvoimaa koskevista kielloista ei tarvitse välittää).

 

edit: ja toisen Samin viestissä (alla) mainittu TU:n hyökkäys oli odotettavissa, kun jo ylityökiellon aikaankin avasivat suunsa. Edelleen on syytä muistaa, että keskusjärjestöjen väliset sopimukset eivät sido niitä jäsenenä olevia henkilöitä tuossa suhteessa mitenkään. Tarkoittaa, että toimihenkilö voinee kyllä kieltäytyä tekemästä sitä huoltotyötä - mutta  ei sitä, etteikö toimihenkilö saisi tehdä sitä, jos haluaisi. Väite "Työmarkkinakeskusjärjestöjen välinen sopimus edellyttää, että liittojen jäsenet pysyttelevät naapuriliiton työtaistelun ulkopuolella." ei pidä paikkaansa. Sopimus edellyttää, että liitot pysyvät naapuriliiton työtaistelun ulkopuolella, ei sitä, että liiton jäsenet toimisivat samoin.

 

Mutta näinhän se toki aina on työtaisteluissa, jokainen osapuoli (ja myös osapuolettomat, kuten TU) puhuu ihan mitä sattuu kun koitetaan sitä omaa asiaa lobata mediassa. Tärkeintä onkin näkyvyys, ei se, että asiasisältö pitäisi paikkaansa :)

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Finnair Oyj - Lehdistötiedote

 

IAU:n lakko häiritsee lentoliikennettä

 

IAU:n maanantaiaamuna aloittama lentoliikenteen teknisiä palveluita koskeva

lakko vaikuttaa Suomen lentoliikenteeseen. Lakko häiritsee myös Finnairin

liikennettä, ja Finnair on joutunut peruuttamaan joitain lentoja maanantailta.

 

- Tilanne on valitettava ja olemme pahoillamme kaikesta asiakkaillemme

aiheutuvasta harmista, asiakaspalvelujohtaja Anssi Komulainen sanoo.

 

Maanantailta Finnair joutui peruuttamaan yhdeksän edestakaista lentoa, ja

peruutukset vaikuttivat noin 900 matkustajaan. Tiistailta on toistaiseksi

peruutettu seitsemän edestakaista lentoa, mikä vaikuttaa yhteensä noin 500

matkustajaan. Kaikilta peruutetuilta lennoilta valtaosa matkustajista on

reititetty uudelleen. Normaalisti Finnair lennättää runsaat 20 000 matkustajaa

päivässä.

 

- Tilannetta on vaikea ennakoida, koska kaikkia huoltotarpeita ei ole

mahdollista tietää etukäteen. Lentoturvallisuudesta ei tingitä missään

olosuhteissa, joten peruutuksia valitettavasti tulee, Komulainen kertoo.

 

Finnair pyrkii perumaan ensisijaisesti lentoja, joiden matkustajat saadaan

kuljetettua määränpäähänsä muilla keinoilla - joko reitittämällä uudelleen

muille lennoille tai maateitse. Peruutettujen lentojen matkustajat voivat myös

siirtää lähtöpäiväänsä marraskuun loppuun saakka tai saada lipuistaan

takaisinmaksun. Tarvittaessa huolehdimme kohteisiin jääneistä asiakkaistamme.

 

Asiakastietoa, kuten lennettävät ja peruutetut lennot, löytyy osoitteesta

www.finnair.fi/info. Sivuille päivitetään uutta informaatiota jatkuvasti.

Tietoa löytyy myös Finnairin Facebook-sivulta osoitteesta

www.facebook.com/Finnair.

 

Finnair Oyj

Viestintä

25.10.2010

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään