Ilkka Kangastalo

Tallinnaan

12 viestiä aiheessa

Tämä ei ole mikään matkafoorumi, mutta matkailua koskeva kysymys sallittaneen.

 

Olen lähdössä työnantajan järjestämälle virkistäytymisretkelle Tallinnaan. Yön yli siellä, vapaa-aikaa on kohtuullisesti.

 

Keskustan baareihin osaamme kyllä mutta siellä ehtisi tehdä jotain muutakin. Kellään matkalaisista ei ole tuoretta paikallistuntemusta.

 

Vinkkejä kaivattaisiin

a) keskustan hyvistä ravintoloista (siellä oli joskus ok intialainen paikka, nimeä en muista).

b) jostakin muusta jännästä, sellaisesta mihin turisti ei normaalisti eksy.

 

 

[ attachment removed / expired ]

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Viru-hotellin KGB-museo, itse kävin tuolla "salatussa kerroksessa" jo 1990-luvulla, tuosta en tiedä miten muuttunut nykyisin, siitä kuosista jossa itse sen näin...?

 

http://www.iltasanomat.fi/matkat/Virun%20KGB-museo%20aukeaa%20t%C3%A4n%C3%A4%C3%A4n/art-1288361733243.html

 

Viron Merimuseo,

 

http://www.meremuuseum.ee/?op=body&id=45

 

Patarein Vankila,

 

http://www.jul.tallinn.ee/fin/uutiset/?issue=17&article_id=1458

 

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Loistavaa että aukaistu tämä nauhurihuone jonka ovessa luki että oven takana ei mitään tarkeää.. :laugh:

 

Toivotaan että taustalla soisi A.K. nauhat....,no mitäs niistä menneistä.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

 

b) jostakin muusta jännästä, sellaisesta mihin turisti ei normaalisti eksy.

 

 

Kannattaa kysyä taksikuskilta, "klubikeskittymä" on nykyisen lainsäädännön johdosta Piritan ympäristön "villoissa".

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Peppersack, aivan loistava keskiaikainen ravintola.  :thmbup:

 

Olde Hansa vinosti vastapäätä Vanhalla Torilla (Vana Turg) on toki myös erityisen tunnelmainen keskiaikainen ravintola todella riemukkaasti nimettyine annoksineen, kynttilävalaistuksineen ja humoristisine henkilökuntineen. Ruokalistoja voi ihmetellä etukäteen netitse ja ryhmille tarjolla ns. Syöminkejä vähän isompaankin nälkään. Myönnettäköön, että kyseinen putiikki on suomalaisomisteinen konsepti.

 

(vessan toiminnat kandee käydä tsekkaas ;D )

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Paikka, jonne turistit eivät useinkaan eksy:

 

gruusialainen (?) ravintola puutalossa J. Vilmsi -kadulla; taitaa olla Fr. R. Faehlmannin ja J. Vilmisin risteyksen vieressä.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Kävin vuosi sitten tuolla KGB huoneessa, ja Viru hotellinjohtaja esitteli sen meille ihan henk koht. kertoen samalla vähän taustoja, mitä hänellä oli tiedossa asiasta. Olihan se aika "viilee" paikka...TOSIN tuskin alkuperäisasussaan mitenkään...mutta ne pöydällä lojuvat paperit ja muut lienee niiltä ajoilta. Siellä on ollut tietyille vieraille niitä erikoislautasiakin, jossa oli pohjassa salakuunteluhärpäkkeet  ;D

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään