Harri Koskinen

Maanjäristys USA:n itärannikolla - lentoliikenne keskeytyi useilla kentillä

3 viestiä aiheessa

Yhdysvaltain itärannikolla on sattunut poikkeuksellisen laajalla alueella tuntunut maanjäristys. Järistys oli voimakkuudeltaan noin 6,0 Richterin asteikolla, ja se oli Yhdysvaltain geologianlaitoksen mukaan voimakkain maanjäristys itärannikolla vuosikymmeniin. Järistys tuntui muun muassa Washingtonissa ja New Yorkissa.

 

Lentoliikenne keskeytyi useilla kentillä. Lentoliikenne aloitettiin uudelleen sen jälkeen, kun kenttien ja lennonjohtotornien kunto oli varmistettu.

 

Järistys pudotti Reaganin lentokentällä Washingtonissa kattolaattoja, kenttä evakuoitiin ja lennot keskeytettiin. Myös New Yorkin alueella olevat John F. Kennedyn ja Newarkin lentokentät sekä Philadelphian lentokenttä suljettiin.

 

Finnairin mukaan tilanne New Yorkin lentokentillä on normalisoitumassa ja matkalla oleva Finnairin lento John F. Kennedyn lentokentälle pääsee laskeutumaan aikataulun mukaisesti.

 

YLE Uutiset

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään