Vesa-Petri Jussila

Britti viranomainen tutkii Ryanairia

10 viestiä aiheessa

Muutama sekalainen linkki:

 

Ryanair is 'courting disaster' by flying planes with near-empty fuel tanks to cut costs

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2205314/Ryanair-courting-disaster-flying-planes-near-fuel-tanks-cut-costs.html

 

Low-fuel emergency landings 'perfectly safe', says Ryanair boss

http://www.smh.com.au/travel/travel-incidents/lowfuel-emergency-landings-perfectly-safe-says-ryanair-boss-20120824-24q5c.html

 

Thunderstorms in Madrid on Jul 26th 2012, landings, diversions, fuel emergencies and Ryanair

http://www.avherald.com/h?article=454af355&opt=0

"The Aviation Herald today (Aug 22nd) however learned, that one of the three Ryanair flights declaring emergency did land below final fuel reserve. On Aug 23rd The Aviation Herald learned a LAN Airlines Airbus A340-300 landed substantially below final fuel reserve."

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Pari suomenkielistä uutista samasta aiheesta:

 

http://yle.fi/uutiset/trafi_vaatii_irlannin_viranomaisia_tutkimaan_ryanairin_hatalaskut/6297581

http://yle.fi/uutiset/espanjan_viranomaiset_vaativat_ryanairia_tarkempaan_syyniin/6297246

 

p.s.

Viestiketjun otsikko on, paitsi kieliopillisesti virheellinen, myös vähintään epätarkka: Irlannin viranomaisethan asiaa tietenkin tutkivat 8)

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Aftonbladet kertoo, että Ryanairin ympärillä pyörivän viimeaikaisen kohun johdosta 400000 työntekijää työllistävä suuryhtiö Siemens on päättänyt boikotoida Ryanairia, koska "meidän pitää tietää, että työntekijämme ovat turvassa Ryanairilla lentäessään, ennenkuin voimme luottaa Ryanairiin".

 

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article15510942.ab

 

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Mitä itse aiheeseen tulee, näyttää kuuluvan ainakin Ryanairin osalta lähinnä kategoriaan 'paljon melua tyhjästä':

 

Flight FR-2054, planin mukainen polttoaine 5887 kg, otettu 6500 kg

Flight FR-5998, planin mukainen polttoaine 8917 kg, otettu 9200 kg

Flight FR-5389, planin mukainen polttoaine 11 928 kg, otettu 12,720 kg

 

LA-705 tuntuu jotenkin oudolta tapaukselta: kone laskeutui 57 kg alle vaaditun final reservin ja yksi moottoreista sammui polttoaineen puutteen vuoksi! Onko bussissa se kaikki 2800 kiloa sitten sitä kuuluisaa 'unusable' polttoainetta! ???

 

Ylläoleva lähinnä suomennosta Samin linkistä, englanninkieltä vierastaville ;)

 

 

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Mitä itse aiheeseen tulee, näyttää kuuluvan ainakin Ryanairin osalta lähinnä kategoriaan 'paljon melua tyhjästä':

 

Flight FR-2054, planin mukainen polttoaine 5887 kg, otettu 6500 kg

Flight FR-5998, planin mukainen polttoaine 8917 kg, otettu 9200 kg

Flight FR-5389, planin mukainen polttoaine 11 928 kg, otettu 12,720 kg

 

Jätit kuitenkin suomentamatta sen epäolennaisen tiedon, että FR-2054 laskeutui alle minimireservien, 5998 pääsi niukasti yli minimien kentälle (41 kg) ja 5389:llä oli peräti ihan toistasataa kiloa ylimääräistä. Kaikki mainitut lennot olivat lisäksi ilmoittaneet radiolla hätätilanteesta, jotta saivat sitä prioriteettia, jonka seurauksena 5998 ja 5389 eivät sitten alittaneet minimireserviään. Molemmat olisivat todennäköisesti alittaneet minimireservin, jos lennot olisi lennetty lennonjohtajan näkemyksen mukaan. Tiedän myös, että näitä fuel emergencyja sattuu tuon tuosta vaikka kenelle, mutta nyt niitä sattui kolme samalle yhtiölle "yhdellä kertaa".

 

LA-705 tuntuu jotenkin oudolta tapaukselta: kone laskeutui 57 kg alle vaaditun final reservin ja yksi moottoreista sammui polttoaineen puutteen vuoksi! Onko bussissa se kaikki 2800 kiloa sitten sitä kuuluisaa 'unusable' polttoainetta! ???

 

Oikeassa siivessä oli 800 kiloa laskeutumisen yhteydessä, kolmosmoottori oli sammunut 9 minuuttia ennen tätä hetkeä. Airbusmiehet voi kertoo tarkemmin miten ison bussin polttoainejärjestelmä huolehtii collector tankkien täyttämisestä ja polttoaineen syöttämisestä moottoreille. Isoissa busseissa käyttämättä jäävä polttoaine (unusable) on alle neljännesprosentin, eli luokkaa vajaa 300 kg.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Komppaan Tatua hänen Ryanairia koskevissa huomioissaan. Tämä episodi on erinomainen esimerkki mitä siitä seuraa, kun kirjanpitäjät ja talousvastaavat saavat lento-operointeja koskevan määräysvallan. Kyllä heille pitää riittää se, että heillä on mahdollisuus erottaa vaikka jokainen lentäjä jos siihen on aihetta, ovathan he joko omistajia tai omistajien valtuuttamia. Mutta kyllä koneen päällikön ammattitaito ( ja tietenkin perämiesten) ja päätösvalta pitää olla määräävänä lento-operointeja koskevana. Päällikköhän siitä lupakirjallaan ja viimekädessä hengellään vastaakin, eivät ne pääkonttorissa istuvat talousviisaat.

 

Operointikulttuurissa on jotain pahasti pielessä, jos lentojen turvallisuus perustuu siihen, että lentäjälle täysin normaalissa tilanteessa pitää huutaa emergencyä ja etuilla tällä emergecy-statuksella lähestymisjonossa matkustajien hengen säilyttämiseksi. En todellakaan pidä ammattitaitoisena sellaista kapteenia, joka lähtiessään tällaiselle lennolla, josta jo sääkarttaa vilkaisemalla etukäteen voi arvailla, että tulee odottelua, että hän tankkaa vain pari-kolmesataa kiloa "ylimääräistä" kun pitäisi tankata ainakin tonni. Se on suomeksi sanottuna tietoista vaikeuksien kerjäämistä. Ja tällaisten tapahtumien jälkeen vielä annetaan firman puolesta lausuntoja, että olihan meillä lailliset polttoaineet laskussa ja vähätellään tapahtunutta. Silloin kun tällainen lentoturvallisuutta halveksiva tapa yleistyy ja muutkin alkavat toimimaan samalla tavalla, silloin aina jollekin jää näissä tilanteissa Musta Pekka käteen. Kaikkihan eivät voi samanaikaisesti etuilla, eivät missään jonossa.

 

Seppo 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Espanjan onnettomuustutkintaviranomainen Comisión de Investigación de Accidentes e Incidentes de Aviación Civil on julkaissut loppuraportin näistä fuel emergency incidenteistä; itse asiassa 26 heinäkuuta 2012 sattuneet tapaukset on liitetty osaksi aikaisemman, 14 toukokuuta 2010 tapahtuneen, incidentin raporttia, joka löytyy täältä: http://www.fomento.es/NR/rdonlyres/5B31C35A-EED0-4ABF-860B-D4BD396F5B04/118469/2010_010_IN_FINAL_ENG.pdf

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään