Harri Koskinen

Finavia Oyj tilinpäätöstiedote 2012

1 viesti aiheessa

Finavian tiedote 7.3.2013

 

Finavia Oyj tilinpäätöstiedote 2012

 

Q4

 

• Finavia-konsernin liikevaihto laski loka-joulukuussa 1,5 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen ja oli 90,0 miljoonaa euroa (91,3). Liikevaihdon lasku johtui lentoliikenteen kysynnän heikentymisestä.

• Viimeisen neljänneksen liiketulos ilman kertaluonteisia eriä oli -1,2 miljoonaa euroa (-0,8).

• Liiketulos oli -16,2 miljoonaa euroa (-14,4). Kvartaalilla kirjattiin kertaluonteinen pakollinen varaus 15,0 miljoonaa euroa.

 

Vuosi 2012

 

• Konsernin liikevaihto vuonna 2012 laski edellisestä vuodesta 1,3 prosenttia ja oli 359,2 miljoonaa euroa (364,0).

• Tilikauden liiketulos ilman kertaluonteisia eriä oli 40,8 miljoonaa euroa (39,2), mikä oli 11,4 prosenttia liikevaihdosta (10,8). Tilikauden tulosta vahvisti muiden kuin lentoliikennetuottojen kasvu ja Finavian oman toiminnan tehostaminen.

• Tilikauden tulos parani edelliseen vuoteen verrattuna ja oli 15,5 miljoonaa euroa (3,2). Tuloksessa oli kertaluonteisia muita tuottoja 8,1 miljoonaa euroa (11,0) ja kertaluonteisia kuluja yhteensä 20,5 miljoonaa euroa.

• Konsernin velkaantumisaste oli 51,6 prosenttia.

• Omavaraisuusaste kohosi ja oli 46,1 prosenttia (44,4).

• Hallitus ehdottaa, että osinkoa ei jaeta.

 

http://www.finavia.fi/medialle/tiedotearkisto/finavia_tiedotteet/finavia_tiedote?id=10607866

http://www.finavia.fi/tietoafinaviasta/taloustiedot/osavuosikatsaus

 

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään