Antti Asikainen

Kuumailmapallo pois saaresta ilmatyynyaluksella

13 viestiä aiheessa

Kuumailmapallo joutui laskeutumaan Liperin Pyhäselällä olevaan Tikansaareen. Ryhmä yritti vielä saada kuumailmapalloa ylös, mutta kaasu oli käynyt sen verran vähiin, ettei se ollut mahdollista. Loppujen lopuksi Pohjois-Karjalan pelastuslaitoksen piti hakea matkustajat ja kuumailmapallo pois saaresta ilmatyynyaluksella.

 

http://yle.fi/uutiset/kuumailmapallosta_kavi_kaasu_vahiin__matkustajat_jumiutuivat_saareen_liperissa/6540951?origin=rss&utm_source=uutisvirta

 

Jompi kumpi noista saarista lienee: http://kansalaisen.karttapaikka.fi/linkki?scale=200000&text=Tikansaaret&srs=EPSG%3A3067&y=6924117&x=639772〈=fi

 

 

Edit: Kokonaisen uutisen kopioiminen rikkoo tekijänoikeuksia, joten tästä syystä uutisista tulisi laittaa vain lyhyt referaatti / IP

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Kenen tuollainen ilmatyynyalus mahtaa olla? Luulisi, ettei niitä ainakaan sisä-suomessa niin hirveästi ole. Helikopteri lienee helpompi saada pelastustehtäviin tänäpäivänä.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
Edit: Kokonaisen uutisen kopioiminen rikkoo tekijänoikeuksia, joten tästä syystä uutisista tulisi laittaa vain lyhyt referaatti / IP

 

Juu, näin olisi kaiketi pitänyt tehdä. Muistelen vain lukeneeni jonkun juristin blogista, ettei uutinen ole teos, minkä vuoksi niitä voi lainata kokonaisinakin.

 

En kuitenkaan asiasta mitään tiedä, tämä on vain mielikuva. Yritän myöhemmin katsoa, josko löytäisin kirjoituksen.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Muistelen vain lukeneeni jonkun juristin blogista, ettei uutinen ole teos, minkä vuoksi niitä voi lainata kokonaisinakin.

 

Uutisten tekijänoikeus- ja muu suoja http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/tekoik/uut.html

 

Jos minun pitäisi nyrkkisääntö heittää, niin sanoisin, että kolmannen virkkeen jälkeen alkaa jo helposti olla kyse teokseksi tulkittavasta. Mutta pituus yksinään ei tietenkään ratkaise. Varsin lyhytkin teksti voi ylittää teoskynnyksen, jos se on ilmaisultaan omaperäinen. Mitä enemmän tekstissä on journalistisen jutun piirteitä, sitä selvempää on, että se on tekijänoikeuden piirissä.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Wikissä kerrotaan näin:

 

"Teos on Suomen tekijänoikeuslain tarkoittama ihmisen eli tekijän itsenäinen ja omaperäinen luomistyön tuote sen tekotavasta ja ilmenemismuodosta riippumatta. Teos on varsinaisen tekijänoikeussuojan, teossuojan, kohde. [1]

 

Teoksia ovat esimerkiksi kirjalliset teokset, taiteelliset teokset, valokuvateokset, elokuvateokset, taidemaalaukset ja sävelteokset. Kirjallisia teoksia ovat muun muassa tietokoneohjelmat, kartat, graafiset teokset sekä kaunokirjallinen teksti ja tietokirjallinen asiateksti. Tämä esimerkkiluettelo ei ole tyhjentävä, vaan teos voi olla mikä tahansa muukin henkisen luomistyön tulos.[1]

 

Kirjallisia ja taiteellisia teoksia suojataan tekijänoikeudella ja muut teokset voivat saada tarpeellista suojaa tekijänoikeuden lähioikeuksista.

 

Teoksen määritelmä liittyy olennaisesti tekijänoikeuteen. Tekijänoikeuslaki antaa suojaa tekijöidensä teoksille, mutta myös asettaa vaatimuksia itse teoksen suhteen. Teoksen tulee ylittää niin sanottu teoskynnys eli saavuttaa teostaso. Suojaa nauttiakseen sen pitää olla tarpeeksi omaperäinen ja itsenäinen työ."

 

Jos oikeuteen lähdetään ratkomaan sitä, onko lyhyt määrämuotoinen uutinen omaperäinen työ, on asia vähintään tulkinnanvarainen. Sen tietänevät myös tekijänoikeusjärjestöt, koska uutisia yleisesti lainataan kokonaan. Esimerkiksi Hommafoorumilla pitkätkin jutut on lainattu sellaisinaan. Herkkähipiäiset tekijänoikeusjärjestöt olisivat varmasti pyrkineet asiaan puuttumaan, jos ne olisivat varmoja siitä, että laki on heidän takanaan.

 

Lyhyessä uutisessa yleensä mainitaan mitä tapahtui, miksi tapahtui ja millaisia olivat seuraukset. Esitystapa on kaavamainen ja ennustettava. Lieneekö siis teos?

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

No niinpä näkyy olevan. Aika pieni alushan tuo on ison kuumailmapallon kuljettamiseen, vaikka olisi joku rekikin käytettävissä.

 

Ei kai sillä kuumailmapalloja tai henkilöautoja pelastetakaan vaan hädässä olevia ihmisiä/eläimiä...?  ???

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Ei kai sillä kuumailmapalloja tai henkilöautoja pelastetakaan vaan hädässä olevia ihmisiä/eläimiä...?  ???

 

Niin tuossa yllä viitatussa YLE:n uutisessa kuitenkin kerrotaan, jotta toivat sekä matkustajat että kuumailmapallon pois:

 

Loppujen lopuksi Pohjois-Karjalan pelastuslaitoksen piti hakea matkustajat ja kuumailmapallo pois saaresta ilmatyynyaluksella.

 

Pelastuslaitokselta kerrotaan, että painavan kuumailmapallon ja korin kuljettaminen mantereelle oli raskas homma.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Aika pieni alushan tuo on ison kuumailmapallon kuljettamiseen, vaikka olisi joku rekikin käytettävissä.

 

Näissä tilanteissa palloon tehdään reikä ja ilma otetaan pois. Sitten mahtuu!

 

Vai oli raskas homma....roudatessa se papu kasvaa! Oman kokemukseni mukaan palomiehet ovat erittäin hyviä maamiehistön jäseniä!

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Näissä tilanteissa palloon tehdään reikä ja ilma otetaan pois. Sitten mahtuu!

 

Näsäviisaus omaan arvoonsa, mutta 9 hengen korin kuljettaminen pienessä nelipaikkaisessa ilmatyynyaluksessa ei liene ihan ongelmatonta.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään