Ilkka Mäkelä

Reittilennolla ollut DC-3 teki pakkolaskun Kanadassa

4 viestiä aiheessa

Aikataulunmukaiselle reittilennolle lähtöä tehnyt Buffalo Airwaysin DC-3 joutui palaamaan kentälle päin heti lentoonlähdön jälkeen Yellowknifessa, Kanadan Luoteisterritorioissa maanantaina toisen moottorin sytyttyä tuleen. Kone teki onnistuneen mahalaskun kiitotien lähelle eivätkä kyydissä olleet 21 matkustajaa ja 3 hengen miehistö ilmeisesti saaneet lainkaan vammoja, eikä tulipaloa syttynyt.

 

A Buffalo Airways DC-3 made a hard landing Monday at the Yellowknife airport after its right engine burst into flames, 30 seconds after take-off.

 

None of the 21 passengers and three crew on board the flight was injured.

 

The plane, which was a scheduled flight from Yellowknife to Hay River, N.W.T., circled back to return to the airport.

 

One passenger said it just missed a set of hydro wires and plowed through treetops trying to make it back to the runway.

 

http://www.cbc.ca/news/canada/north/story/2013/08/19/north-yellowknife-air-crash.html

 

Reitti Yellowknifen ja Hay Riverin välillä näyttää olevan Buffalo Airwaysin ainoa aikataulunmukainen reitti ylipäänsä, chartereita kyllä tehdään ja rahtireittejä on enemmän:

 

http://www.buffaloairways.com/index.php?page=passenger-service

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Buffalo_Airways

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

???

Aivan  you tubessa bufaloon voi tutustua ice pilot nwt sarjan kautta.

Buffalon koneet "mäntä"vetoisia, lieneekö mäntäkone parempi kuin turbiniini vehkeet alaskassa kylmimpään aikaan.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Buffalohan ei lennä Alaskassa vaan Kanadassa. Ja mitä itse asiaan tulee niin eiköhän turbiinivehkeet ole helpompia ja käyttövarmempia niin kylmässä kuin kuumassakin kelissä. Vaan ei yhtä tyylikkäitä!

 

Antti

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään