Sami Puro

Koira sotkee Arlandan lentoliikennettä

3 viestiä aiheessa

http://yle.fi/uutiset/koira_sotkee_arlandan_lentoliikennetta/6820902

 

 

Kiitoradalle karannut koira on sekoittanut Tukholman Arlandan lentokentän liikennettä. Koira on päässyt kiitoradoille yksi ja kaksi, ja liikennettä ohjataan nyt kolmannelle kiitoradalle.

 

- Etsimme koiraa tv-kameroiden avulla ja kiitoradoilla. Toivon, että tilanne ratkeaa pian, lehdistöpäällikkö Klas Nilsson Swedaviasta kertoo.

 

- Tämä on hyvin poikkeuksellista.

 

Koiran omistaja ja rotu ovat vielä hämärän peitossa. Koira ei ole ainoa syypää liikenteen ongelmiin. Tukholmassa on ollut sumuinen aamu, ja yli 20 lähtevää lentoa on myöhässä, joukossa mm. Oulun lento. Myöhästymiset ovat puolesta tunnista tuntiin. Lisäksi yli kymmenen saapuvaa lentoa on myöhässä.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

http://yle.fi/uutiset/koira_sotkee_arlandan_lentoliikennetta/6820902

 

Myöhästymiset ovat puolesta tunnista tuntiin.

 

Aina kannattaa yrittää kaunistella lukemia itselle parhain päin :P. Itse äkkiä laskin 7-8 yli kahden tunnin myöhästynyttä lähtöä ja lisäksi lähes kolmekymmentä runsaan tunnin myöhästynyttä. Nämä siihen uutisen ilmestymisaikaan mennessä eli noin 09:30 Arlandassa. Niitä 30-60min delayta oli aika vähän, vain muutama sellainen oli rikkana rokassa.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Mainittakoon että myös ApinaAirin reittilento EFTU-ESSB myöhästyi neljä tuntia sen halvatun sumun takia.

 

Hiukan lohdutti että vaihtoehtona kulkuvälineeksi ollut SASin kone istui myös pitkään jumissa Turun platalla odottamassa että RVR nousisi edes sille riittäväksi.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään