Jorma Sucksdorff

FINAVIA halukas luopumaan Malmin lentokentästä

5 viestiä aiheessa

Osoittelematta yhtään mihinkään, niin näyttää siltä, että NYT kun Suomen lentoliikenne- ja lentokenttästrategian mukainen rahanjako on suoritettu pitkälle tulevaisuuteen, niin pääkaupunkiseudun harrasteilmailijat saattavat joutua tosi ahtaalle.

 

Kaupallinen lentoliikenne korjasi ensin koko potin ja seuraava rahanjako tapahtuu asunto- ja kiinteistökauppojen muodossa. Aina kun henkeen ja vereen on jotain mieltä jostain asiasta niin kannattaa muistaa että tahdin määrää kuitenkin aina raha.

 

   8) 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

..ja ne rahavirrat voi hyvin usein muokata haluamakseen, jotta asiat näyttää tarpeen mukaan hyvältä tai huonolta. Malmiakin on niin tehokkaasti pyritty tappamaan Finavian toimesta, että tuntuu lähinnä tarkoitushakuiselta että saadaan paikka kuolemaan, sitä kautta tulot huonoksi ja voidaan "hyvällä omatunnolla" (?) myydä/ luovuttaa alueet kaupungin käyttöön asuntorakentamiseen.

 

VMP sanon minä, kun kuitenkin Helsingillä on - varsinkin Sipoolta hankittujen alueiden jälkeen - enemmän kuin tarpeeksi tilaa rakentaa. ***kele, ei siitä Malmilta tarvitse kauas mennä kun olisi tyhjää peltotilaa vaikka kuinka ja paljon. Pidetään kaupunki elävänä ja suojaisat metsäalueet rauhassa ulkoilulle. Tyhjiä suojelemattomia peltoja on vielä vaikka kuinka, en oikein näe maanviljelykselle mitään kovin suurta perustetta kaupunkialueella..

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
Vieras
Tämä aihe on nyt suljettu uusilta viesteiltä.