Aki Pajunen

Sunexpressin lento HEL-ADB laskeutunut paineistusongelmien takia Riikaan

8 viestiä aiheessa

Tätä ei tainnut vielä täällä ollakaan? Iltapulu tietää kertoa seuraavaa:

 

Helsingistä Turkin Izmiriin matkalla ollut kone on tehnyt hätälaskun Latviaan.

 

Sunexpressin lento XQ943 lähti ajallaan Helsinki-Vantaan lentoasemalta tänään yhdeltätoista aamupäivällä. Vain 45 minuutin lennon jälkeen Boeing 737 -mallin kone teki hätälaskun Riikaan.

 

Kaikki sujui normaalisti, kunnes happimaskit putosivat yllättäen katosta kesken lennon.

 

- Torkahdin siinä ja heräsin, kun happinaamarit tulivat alas, koneessa ollut Matti Laaksonen kertoo.

 

Kone lähti laskeutumaan lähes heti. Laaksosen mukaan kaikki sujui rauhallisesti. Hän sanoo tunteneensa oudon sähköisen tai kitkerän tuoksun, mutta ei osaa sanoa, liittyikö se happinaamareihin vai johonkin muuhun koneessa.

 

 

Kitkerä haju tuli toki happigeneraattoreista tai minkä hienomman nimen sille nyt haluaakaan määrittää.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Ainakaan itse en seuraa sekalaista lätinää lainkaan, uutiset uutispuolelle. Tosin eriasia oliko tässä nyt oikeaa uutista kylläkään...  ::)

Se hieman näissä jutuissa onkin vaikeaa, kun ei oikein tiedä minne sen laittaisi  :-\:-[. Mahtuuhan tuo molempiinkin paikkoihin. Mutta äkkiähän nuo pari säiettä vilkaisee.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

No, aika vähissä olisivat uutiset tässä foorumissa, ellei niitä "Iltapulusta" tai "Iltapaskasta" poimittaisi. Harva tuo tänne omista ja tiedotusvälineiden ulkopuolelta löytämiään uniikkia uutisia. Voin luvata että kaikki mitä me toimittajat kirjoitamme muistakin aloista on yhtä lailla jonkun mielestä vain vähän sinnepäin... 8) Eilen silakan kudusta, tänään Lapuan liikkeestä 1930-luvulla, huomenna jonkun Boeing 737:n paineistusongelmista.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

No, aika vähissä olisivat uutiset tässä foorumissa, ellei niitä "Iltapulusta" tai "Iltapaskasta" poimittaisi. Harva tuo tänne omista ja tiedotusvälineiden ulkopuolelta löytämiään uniikkia uutisia. Voin luvata että kaikki mitä me toimittajat kirjoitamme muistakin aloista on yhtä lailla jonkun mielestä vain vähän sinnepäin. Eilen silakan kudusta, tänään Lapuan liikkeestä 1930-luvulla, huomenna jonkun Boeing 737:n paineistusongelmista.

 

Onko sillä yhtään mitään väliä, mistä noita uutisia poimii? Ei ole pakko lukea jos ei miellytä  ;)

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään