newsBot

Finnair avaa uudenlaisen liikennelentäjien koulutusohjelman Patrian kanssa

26 viestiä aiheessa

Mitä sellaisessa sanotaan, en löydä tuollaista c-kohtaa?

 

Niin siis tarkoitin että Petri Valo varmaan sekoitti ko. lain 6§ 4c kohdan sovellettavuuden joka ei siis sovellu Finnairiin (koska on Valtionyhtiö jolla on kaupallista luonnetta ja jota ei hankintalaki tällöin koske).

 

"4) julkisoikeudelliset laitokset; julkisoikeudellisella laitoksella tarkoitetaan oikeushenkilöä, joka on nimenomaisesti perustettu tyydyttämään sellaisia yleisen edun mukaisia tarpeita, joilla ei ole teollista tai kaupallista luonnetta ja:

 

c) jonka hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsenistä 1–4 kohdassa tarkoitettu hankintayksikkö nimeää yli puolet;"

 

Olit siis oikeassa toteamuksessa, että "Mitä tekoa valtion enemmistöomistuksella Finnairissa on tässä asiassa?" ja yritin huonolla menestyksellä esittää että Valo varmaan virheellisesti tarkoitti 6§ 4c kohtaa, 15§ ja 16§:ää, joita siis ei noudateta Finnairin tapauksessa vaikka kynnysrajat ylittyisikin (jotka siis ei kuitenkaan ilmeisesti edes ylity tässä kuviossa).

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään