Patrick Ojanen

Finnairin koneessa aiheeton pommiuhka [IL]

3 viestiä aiheessa

Düsseldorfista Helsinkiin suuntautuvalla lennolla ollut torstaina jonkin sortin pommiuhkaus, toki aiheeton.

 

Lennon saksalaiselle handling-agentille eli koneen rahdista ja check-inistä vastaavalle taholle oli Finnairin tietojen mukaan lähetetty pommilla uhkaava sähköposti. Sähköpostilla tullut pommiuhkaus osoittautui aiheettomaksi, ja matkustajat pääsivät matkaan samalla lentokoneella 2,5 tuntia alkuperäisestä aikataulusta jäljessä.

 

IL

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Otsikko sopii, niin laitetaan tähän toinen vastaava aiheeton pommiuhkaus Finnairin koneessa, tässä tapauksessa matkalla Wieniin v. 2019. Humalainen miesmatkustaja selitti jotain salkussa olevasta pommista jonka hän posauttaa. Kone tyhjennettiin ja tutkittiin Wienissä. Mitään ei löytynyt.

Teko tulkittiin käräjillä perättömäksi vaarailmoitukseksi, mistä maksimirangaistus on 1 vuosi vankeutta.

Miehelle määrätty rangaistus on 60 päiväsakkoa /1560 €, korvausta Finnairille 2071 € + korot, ja Finnairin oikeudenkäyntikulut 560 €.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ce7a7b5b-2786-49c3-af61-fa349d957222

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään