Sami Puro

Savun hajua lennolla, matkustajat evakuoitiin Hki-Vantaalla

4 viestiä aiheessa

Lainaa

FINNAIRIN matkustajakone AY 834 joutui kääntymään takaisin Helsinki-Vantaalle sunnuntaina iltapäivällä.

Finavian viestintävastaava Johanna Hellmanin mukaan kone oli matkalla Tukholman Brommaan, kunnes koneessa havaittiin savun hajua.

Matkustajat on evakuoitu koneesta ja savun hajun syytä selvitetään.

....

”Lentokoneen ohjaamossa havaittu pientä käryä ja lentokone evakuoitiin kiitotielle. Kukaan ei loukkaantunut, ei henkilövahinkoja. Finavia jatkaa tiedottamista asiasta.”

Hälytys lento-onnettomuudesta Helsinki-Vantaalla: Kone kääntyi takaisin, matkustajat evakuoitiin https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006119507.html

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
1 tunti sitten, Jani Hyppänen kirjoitti:

Flightradarissa näytti kuitenkin olevan saapumassa Brommasta, ei lähdössä sinne. PIeni detalji..

Muistelen, että iät ja ajat Finnairin reittinumeroissa pariton viimeinen numero = outbound ja parillnen = inbound.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Playbackista katsellen parisen minuuttia Tilannehuoneen hälyn jälkeen oli pari brankkaria jo asemissa kiitotien 22R varrella tai olivat omalla pihallaan, joka olikin melkein kohdilla minne kone pysähtyi. Olisivat varmaan olleet paljon itänaapuria nopeammin pelipaikalla, jos jotain olisi sattunut.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään