Lari Nylund

YLE: Bek Air Fokker 100 pudonnut Kazakstanissa

17 viestiä aiheessa

Matkustajakone pudonnut maahan Kazakstanissa – Kyydissä oli sata ihmistä, ensitietojen mukaan ainakin yhdeksän kuollut

Kazakstanin siviili-ilmailukomitean mukaan matkustajien ja miehistön evakuointi on käynnissä.

Kazakstanin Almatyssa on pudonnut maahan sataa ihmistä kuljettanut lentokone, kertovat uutistoimistot Reuters ja Tass. Kazakstanin sisäministeriön mukaan kuolleita on ainakin yhdeksän.

– Alustavien raporttien mukaan yhdeksän ihmistä on kuollut ja yhdeksän muuta loukkaantunut. Loukkaantuneiden joukossa on kuusi lasta, sisäministeriön alainen hätätilakomitea kertoo tiedotteessaan.

Almatyn lentokentän mukaan Bek Air -yhtiön kone nousi ilmaan hiukan yli kello seitsemän paikallista aikaa ja katosi tutkasta pian sen jälkeen. Kone putosi lentokentän ulkopuolelle. Lentokoneessa oli 95 matkustajaa ja viisi miehistön jäsentä.

Kazakstanin siviili-ilmailukomitean mukaan kone menetti korkeutta ja törmäsi lopulta kaksikerroksiseen rakennukseen. Siviili-ilmailukomitea tiedottaa, että pelastustyöt aloitettiin heti, ja matkustajien ja miehistön evakuointi on käynnissä.

Kazakstanin sisäministeriön mukaan koneen putoamispaikka on asuinalueella.

Kone oli matkalla Kazakstanin pääkaupunkiin Nur-Sultaniin eli entiseen Astanaan. Tassin mukaan onnettomuuskone oli Fokker 100 -tyyppiä.

Lähteet: YLE, Tass, Reuters

https://yle.fi/uutiset/3-11135048

 

Ilmailufaktoja sisältävää uutisointia Lentoposti.fi: 

"Bek Airin Fokker 100 -matkustajakone (UP-F1007) oli lähdössä lennolle Almatystä (entinen Alma-Ata) Kazakstanista 27. joulukuuta kello 7.22 paikallista aikaa. Kone menetti korkeutta heti ilmaannousun jälkeen ja törmäsi rakennukseen. Tässä vaiheessa kuolonuhreja tiedetään olevan ainakin 14.

Kazakstanilaisen Bek Air -lentoyhtiön Fokker 100 -matkustajakone oli aloittamassa reittilentoa Z92100 Almaty International Airportilta maan pääkaupunki Nur-Sultanin (entinen Astana) kun lentoonlähtö epäonnistui. Mukana oli 93 matkustajaa ja viisi miehistön jäsentä.

http://www.lentoposti.fi/uutiset/bek_airin_fokker_100_kone_t_rm_si_rakennukseen_almatyss_ainakin_17_kuoli

Muokattu: , käyttäjä: Lari Nylund

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Yle uutisoi erään matkustajan havainnoista. 

https://yle.fi/uutiset/3-11135552

Lainaa

 Ensin vasen siipi alkoi täristä voimakkaasti, sitten oikea. Kone jatkoi nousuaan, mutta se tärisi todella kovaa, kunnes syöksyi lopulta maahan, Aslan Nazaraliyev, yksi turmasta selvinneistä matkustajista sanoi. 

Hänen mukaansa koneen siivet olivat jään peitossa ja monet koneesta evakuoidut matkustajat liukastelivat liikkuessaan niiden päällä

 

Muokattu: , käyttäjä: Topi Falkenberg

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Tuntuu, että jotenkin hallitusti se on kuitenkin tullut alas: jos kone tulee sakkauksessa maahan, eloonjääneitä ei yleensä ole.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
45 minuuttia sitten, Paul Pessi kirjoitti:

Oisko toi ollu 3:as Fokkeri mikä tippuu alas ku o jäätä siivis.

Löysin pikaisella selauksella ASN:n tilaston 40:stä tapauksesta kolme aikaisempaa, jossa jää on ollut onnettomuudessa mukana (Makedonia, Ranska ja Iran).

Rodney

P.S. OT:ia, mutta F100 tilastossa on aika paljon laskutelineen ongelmista johtuvia tapauksia.

https://aviation-safety.net/database/record.php?id=19930305-1

https://aviation-safety.net/database/record.php?id=20070125-0

https://aviation-safety.net/database/record.php?id=20080102-1

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

H Laitisen postaamassa viimeisessä videossa kyllä näkyy, että konetta on yritetty putsata jäästä. Tämä näin, jos onnettomuuskone on tuon potkuri Fokkerin takana? Katselin tuota videota useampaan kertaan ja suurennettuna, koska jään putsaus tuntui aika vaatimattomalta. Esim. Ei ollenkaan rungosta...

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
3 tuntia sitten, Teppo Sarpila kirjoitti:

H Laitisen postaamassa viimeisessä videossa kyllä näkyy, että konetta on yritetty putsata jäästä. Tämä näin, jos onnettomuuskone on tuon potkuri Fokkerin takana? Katselin tuota videota useampaan kertaan ja suurennettuna, koska jään putsaus tuntui aika vaatimattomalta. Esim. Ei ollenkaan rungosta...

Rungon ei tosin välttämättä tarvitse olla täysin puhdas muutenkaan, toki tämäkin on konetyyppikohtainen asia, en Fokkereita sen tarkemmin tunne.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
1 tunti sitten, Tauno Hermola kirjoitti:

Miksihän se laipat 0-asennossa lähti, sitä ei mitenkään kommentoitu, normaalia F100:ssa?

Normaalia. Lentoonlähtö voidaan tehdä 0, 8 tai 15 asteen laipoilla. Jos tilaa on, nollalaippa on yleensä käyttökelpoinen.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Fokkerissa on talvioperointia ajatellen varsin mielenkiintoisesti sijoitettu APU:n intake. "Katolle", sivuvakaajan juurelle sillai ottavasti. Sanoisin että 70/100:ssa se on samalla lailla kuin vanhassa F28:ssa, oikein mukava kun lumipyryn jälkeen tarvitsisi käynnistää APU ja katolla voi olla paksu kerros märkää lunta. Kerran olen ollut paikalla kun lumipyry-yön jälkeen aamulla näitä ruvettiin suostuttelemaan päivän operointiin, ei huomattu että sinne katolle oli muodostunut kunnon dyyni juuri sinne intaken alueelle... APU käyntiin ja aika äkkiä kuului HUMPS ja sitten autoshutdown. Tällä kertaa mitään ei rikkoutunut mutta aikamoisen lumisen aamupalan ko. APU nautti.

(tämä ei liity onnettomuuteen mutta tuossa oli keskustelua rungon puhdistuksesta lumesta/jäästä, tärkeä asia takatuuppareissa on muistaa sekin että katolla oleva lumi/jää voi joutua moottoreihinkin)

Muokattu: , käyttäjä: Jouni Olavi Rautio
3 henkilöä tykkäävät tästä

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
12/28/2019 at 00.21, Jorma Kosonen kirjoitti:

Löysin pikaisella selauksella ASN:n tilaston 40:stä tapauksesta kolme aikaisempaa, jossa jää on ollut onnettomuudessa mukana (Makedonia, Ranska ja Iran).

Rodney

Jos hakee Cause->Icing listalta, löytyy 11 jäätymisen aiheuttamaa F100, F70 ja F28 onnettomuutta.

https://aviation-safety.net/database/events/dblist.php?Event=WXI&lang=&page=1

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
42 minuuttia sitten, Tauno Hermola kirjoitti:

11 jäätymisen aiheuttamaa F100, F70 ja F28 onnettomuutta.

Nuo listaamani kolme onnettomuutta olivat F100-tyypille sattuneita. En tarkastanut vanhempia Fokkereita. Käsittääkseni satasessa on erilainen siipi kuin noissa vanhemmissa.

Rodney

1 henkilö tykkää tästä

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään