Juhani Hämäläinen

Koronavirus ja lentoliikenne

1 113 viestiä aiheessa

22 tuntia sitten, Ilkka Mäkelä kirjoitti:

Lufthansan slottien osalta vääntö ei ole vieläkään ohitse. Lufthansan pitää luovuttaa tilat ja slotit 4 koneelle Frankfurtissa ja 4 koneelle Münchenissä, mutta puolentoista vuoden aikana näitä slotteja saa käyttää ainoastaan uusi eurooppalainen kilpailja. Jollei tällaisia ilmaannu, slotteja tarjotaan tämänhetkisille kilpailijoille tarjousten perusteella. Tarjouksen tekijäksi kelpaa ainoastaan eurooppalainen yhtiö, joka ei ole saanut valtiolta olennaisen suurta lisäpääomaa koronavirusepidemian takia.

Toisinsanoen, LH pyrkii kaikin keinoin rajaamaan kilpailijat ulos prosessista.

https://www.aviation24.be/airlines/lufthansa-group/lufthansa/european-commission-agrees-on-lufthansa-rescue-package-the-airline-surrenders-8-aircraft-and-24-slots-in-frankfurt-munich/

Ja edelleenkään LH:n hellintoneuvosto ja ylimääräinen yhtiökokous eivät ole ehtineet käsitellä tätä asiaa.

Jos tämä ratkaisu nyt toteutuu, niin Ryanairille avautuu mahdollisuus päästä Müncheniin ja Easyjetille Frankfurtiin. Ja Wizzair ei ole lentänyt kumpaankaan kohteeseen, joihin se siis voisi pyrkiä.

Lainaa

EU:s och Tysklands villkor för att bevilja det jättelika räddningspaket var att Lufthansa gav upp landningsrättigheter på flygplatserna i Frankfurt och München till konkurrenter. Det ger Ryanair möjlighet att etablera sig i München och Easyjet i Frankfurt.

Europas tredje största lågprisbolag Wizzair flyger varken till Frankfurt eller München.

– Vi försöker dra nytta av situationen. Lufthansa får en stor ekonomisk fördel, men de behöver omstrukturera efter att ha fått alla de här pengarna. Så Tyskland innebär möjligheter för oss, säger Wizzair-chefen Jozef Varadi.

https://omniekonomi.se/lagprisbolag-ser-mojlighet-efter-raddning-av-lufthansa/a/8mga6Q

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Kanadalainen lennonjohtopalvelu NavCanada, joka on yksityinen voittoa tavoittelematon yhtiö, on rahapulassa ja aikoo nostaa kaupallisista lento-operaatioista perittäviä maksuja keskimäärin 30 %, koska vaikka voittoa ei tavoitella, niin kustannukset pitäisi saada katetuiksi. Kanadassa reittiliikennettä harjoittavat yhtiöt eivät tule ilahtumaan.

Muutokset tulisivat voimaan 1. syyskuuta. Ei-kaupallisten yleisilmailukoneiden ja maatalouskoneiden ja vastaavien vuosimaksu 68,40 CAD pysyy toistaiseksi ennallaan.

Lainaa

The coronavirus pandemic will hit operators who fly in Canada squarely on the bottom line as Nav Canada, the not-for-profit private corporation that runs air traffic services, hikes fees for commercial operations an average of 29.5 percent. Nav Canada isn’t allowed to make money but it also has to earn enough to cover costs and with the drastic drop in traffic, the user fees it collects have slowed to a trickle.

https://www.avweb.com/aviation-news/nav-canada-raising-fees-29-5-percent/

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
5/18/2020 at 14.21, Juhani Hämäläinen kirjoitti:

http://lentoposti.fi/uutiset/finnair_toteutti_matkustamomodifikaation_kahteen_airbus_a330_300_koneeseen_lis_tilaa_lentorahdille

Koronan aiheuttama lisäkysyntä lentorahdissa sai Finnairin Tekniikan muuttamaan kahden A330-300 (OH-LTS ja OH-LTT) koneen Economy-matkustamot rahtikäyttöön lisäten koneyksilön rahtikapasiteettia 28 palletilla eli noin 76m3 ja 7.3 tonnia. Rahti kiinnitetään verkoilla matkustamossa. Ensimmäinen rahtilento oli 16.5 Guanzhouhun.

Näiden kahden A330:n muuttamisesta rahtikäyttöön löytyy nyt yksityiskohtainen juttu, tosin vain englanniksi:

https://www.stattimes.com/news/finnairs-inside-story-of-transforming-airbus-a330-into-a-cargo-freighter-air-cargo/

Muokattu: , käyttäjä: Ilkka Mäkelä

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
11 tuntia sitten, Juhani Hämäläinen kirjoitti:

Kiinaa koronasta syyttävä presidentti Trump kieltää kiinalaisten lentoyhtiöiden matkustajalennot USA:han.

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006529035.html

Hesarin juttu unohtaa mainita sen, etta Kiina on estanyt jenkkiyhtioita avaamasta reittejaan, jonka takia kiinalaisilla on kaytannossa monopoli USA-Kiina lennoilla. Tama onneksi nyt poistuu.

 

 

1 henkilö tykkää tästä

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
5 tuntia sitten, Mikko Tuomi kirjoitti:

Hesarin juttu unohtaa mainita sen, etta Kiina on estanyt jenkkiyhtioita avaamasta reittejaan, jonka takia kiinalaisilla on kaytannossa monopoli USA-Kiina lennoilla. Tama onneksi nyt poistuu.

 

 

Kyllähän Kiinan omat rajoitukset käyvät ilmi Hesarin jutussa, toki ollsi voinut selkeämmin ilmaista.

Muokattu: , käyttäjä: Marko Pajunen

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

FlyDubai ilmoitti aiemmin aloittavansa Helsingin operaatiot jälleen 5. kesäkuuta. Tilanne on muuttunut nyt niin, että uutta yritystä odotellaan heinäkuun alussa. 

Yksi tilauslento Dubaista Helsinkiin on kuitenkin järjestelyiden alla ensi viikolle.

Lähde: Pikkulintu Arabiemiraateista.

Alkuperäinen uutinen:

http://www.lentoposti.fi/uutiset/flydubai_k_ynnist_lentojaan_kes_kuun_alussa_luvassa_my_s_lennot_helsinkiin

Muokattu: , käyttäjä: Lari Nylund

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Kiinan ja USA:n välisiä lentoja on säädelty niin, että kukin kiinalainen yhtiö on saanut lentää vain yhden lennon viikossa. Jatkossa myös kansainväliset Kiinaan lentävät yhtiöt saavat saman oikeuden, mutta virustartuntoja tarkkaillaan, ja jos kolmena peräkkäisenä viikkona kansainvälisellä, esim. amerikkalaisella lennolla ei tule Kiinaan yhtään tartuntaa, yhtiö saa lentää kaksi lentoa viikossa. Jos viisi matkustajaa osoittautuu positiiviseksi, lentoyhtiöltä kielletään lennot viikoksi. Jos 10 tai useampi matkustaja osoittautuu positiiviseksi, yhtiön lennot evätään 4 viikon ajaksi.

https://www.reuters.com/article/us-usa-china-airlines-caac/china-eases-flight-curbs-after-united-states-targets-its-carriers-idUSKBN23B081

Kiinan viranomainen ilmoittaa nyt, että 95 ulkomaista lentoyhtiötä, jotka ovat keskeyttäneet lennot Kiinaan, voivat nyt anoa oikeutta lentojen uudelleenaloittamiseen. Viranomainen arvioi, että viikottaisten kansainvälisten lentojen määrä nousee 50 lennon verran kesäkuun 8. päivästä eteenpäin. Tällä hetkellä viikottaisia lentoja on 150.

Lainaa

China’s aviation authority said on Thursday that 95 foreign airlines that have suspended services to China can now apply to resume flights, according to the agency’s official newspaper.

It estimated the number of weekly international flights would increase by 50 from June 8, from 150 flights currently.

https://www.reuters.com/article/us-china-aviation-international-flights/china-says-95-foreign-airlines-can-apply-to-resume-flights-idUSKBN23B1B8?feedType=RSS&feedName=worldNews&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Reuters%2FworldNews+(Reuters+World+News)

Muokattu: , käyttäjä: Ilkka Mäkelä

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

5ed90e113156c_ecdcborder.thumb.png.af890a0d31b46658af5150271080aa18.png

ECDC on siis sitä mieltä, että rajojen kanssa pelehtiminen ei käytännössä auta mitään tässä vaiheessa. Koskahan poliitikot ymmärtäisivät saman asian? Jos joku raja EU:n pitäisi avata niin ulkoraja, koska siellä koronaa on tilastollisesti paljon vähemmän, kuin EU:n sisäpuolella. Poikkeuksen voisi ehkä asettaa Venäjältä ja USA:sta tulevalle liikenteelle jos edes niille.

Koko raportti ECDC:n nettisivuilta: https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/Considerations-related-to-measures-for-travellers-reduce-spread-COVID-19-in-EUEEA.pdf

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
5/23/2020 at 15.45, Ilkka Mäkelä kirjoitti:

Englanti alkaa vaatia kaikilta maahan saapuvilta matkustajilta 14 päivän karanteenia kesäkuun 8. päivästä lukien.  Sääntö pätee, saavuit sitten lentäen, junalla, autolla tai laivalla. Lentoyhtiöt valittavat, että karanteeni tappaa kaiken kansainvälisen matkustajaliikenteen maahan.

Irlannista ja Kanaalin saarilta saapuvia sääntö ei koske, eikä rahtityöläisiä tai terveydenhoitohenkilökuntaa. Mutta karanteenista laistaminen tietää noin 1200 dollarin sakkoja.

https://www.ainonline.com/aviation-news/air-transport/2020-05-22/uk-imposes-quarantine-most-arrivals-june-8

British Airwaysin emoyhtiö IAG aikoo haastaa valtion oikeuteen tämän 14 päivän karanteenin takia, joka uhkaa tehdä mitättömiksi BA:n yritykset aloittaa liikenne heinäkuussa. Willie Walshin mielestä karanteeni on "karsea. irrationaalinen ja suhteeton, ja tapaamme lakimiehemme tänään vastineen laatimisen merkeissä."

Lainaa

British Airways’ parent company is considering taking legal action against the Government’s decision to impose a 14-day quarantine on international arrivals.

IAG chief executive Willie Walsh described the policy as “terrible” and warned it has “torpedoed our opportunity to get flying in July”.

He told Sky News: “We think it’s irrational, we think it’s disproportionate, and we are giving consideration to a legal challenge to this legislation.

“We’re reviewing that with the lawyers later on today.

https://www.irishexaminer.com/breakingnews/business/--1003579.html

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
3 tuntia sitten, Ilkka Mäkelä kirjoitti:

British Airwaysin emoyhtiö IAG aikoo haastaa valtion oikeuteen tämän 14 päivän karanteenin takia, joka uhkaa tehdä mitättömiksi BA:n yritykset aloittaa liikenne heinäkuussa. Willie Walshin mielestä karanteeni on "karsea. irrationaalinen ja suhteeton, ja tapaamme lakimiehemme tänään vastineen laatimisen merkeissä."

https://www.irishexaminer.com/breakingnews/business/--1003579.html

Loistavaa. Olisipa samanlaista ymmärrystä laajemminkin Euroopassa.

2 henkilöä tykkäävät tästä

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Tatu, olet siis sitä mieltä että rajat auki ja matkailua vaan? 

Itse toivon esim Ison-Britannian, Italian, Venäjän, USA:n sekä esim Brasilian suhteen suht tiukkoja rajoituksia ainakin kesän loppuun.

 

2 henkilöä tykkäävät tästä

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
58 minuuttia sitten, Harri Mattila kirjoitti:

Tatu, olet siis sitä mieltä että rajat auki ja matkailua vaan? 

Itse toivon esim Ison-Britannian, Italian, Venäjän, USA:n sekä esim Brasilian suhteen suht tiukkoja rajoituksia ainakin kesän loppuun.

Euroopassa on luettelemiesi euroopan valtioiden (3 kpl) lisäksi 48 muuta valtiota ja maailmassa luettelemiesi valtioiden (5 kpl) lisäksi noin 190 itsenäistä valtiota. Kuten omassa kirjoituksessani tuossa ylempänä taisin todeta, poikkeuksen voisi ehkä asettaa USA:n ja Venäjän liikenteelle. Brasiliaa en henkilökohtaisesti pidä valtavana uhkana esimerkiksi Suomen tai edes Euroopan kannalta, koska sielläkin on käsittääkseni jokseenkin sama tilanne kuin esimerkiksi arabimaissa ja singaporessa: intialaiset, bangladeshilaiset, ym siirtotyöntekijät ovat koronassa ja ne, joilla on taloudelliset edellytykset matkustamiseen, eivät juuri ole koronassa - toki heitäkin on, mutta ei millään tavalla samassa suhteessa, kuin köyhiä. Esimerkiksi Qatarista en olisi huolissani, vaikka sieltä saisi matkustaa. https://www.worldometers.info/coronavirus/country/qatar/

Olen sitä mieltä, että rajat auki ja "matkailua" vaan. Tapauskohtaisesti voidaan tilastollisen uhkan perusteella rajoittaa matkustamista tietyiltä alueilta tai tietyistä valtioista. Sen sijaan poliittisin perustein (=fiilisperustein) rajoja ei tule sulkea. En tiedä, kuinka moni brasilialainen käy vuosittain Suomessa, mutta on vähän vaikea nähdä sitä ainakaan yhtään sen suurempana uhkana, kuin että "hesalaiset" tai "lappalaiset" päästetään liikkumaan Suomessa. Nykyisestä hullutuksesta kertoo ehkä eniten se, että sulku tehdään stetson-harrison -menetelmällä kuukausi kerrallaan, eli ei ole mitään varsinaista perustetta, jonka mukaan raja avattaisiin, vaan ulkorajan avaamista lykätään 30 päivää kerrallaan. Ilmeisesti hyvä tasaluku. Jos kyseessä olisi tartuntariski, avaamisesta päätettäisiin siihen perustuen, mutta eihän nämä meidän neidit (joita löytyy kummastakin sukupuolesta) saa aikaiseksi muita kuin fiilispäätöksiä eduskunnassa ja euroopan parlamentissa ja neuvostossa tai komissiossa. Nyt EU:n ulkoraja on "yhteisellä päätöksellä" / suosituksella kiinni 15.6. saakka ja mitään tietoa ei ole vielä siitä, jatkuuko sulkeminen taas +30 päivää vai mitä ihmettä EU meinaa tehdä. Muuan Emmanuel Macron ainakin oli jo kalastelemassa ääniä vaatimalla rajan sulkemista syksyyn asti, vaikka fakta on se, että Ranska on itse pahempi koronalinko kuin suurin osa ranskan ulkopuolisista maista. Sama kaava toistuu kaikkialla, uhka tulee olevinaan aina "ulkomailta".

Koronavirus ei ole vielä mistään kadonnut, eikä se tule katoamaan kesän loppuun mennessäkään. Se, rajoitetaanko puhdasta lyhytaikaista turismia on vielä sinänsä asia erikseen, mutta kategorinen rajan sulkeminen on yksi typerimpiä ratkaisuja joita EU on tehnyt.

Muokattu: , käyttäjä: Tatu Koiranen
2 henkilöä tykkäävät tästä

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Olet näköjään unohtanna tarkoituksella sen ettei Suomi voi avata rajojaan yksipuolisesti tai mikään muukaan ulkorajavaltio joka kuuluu Shengen matkustusalueeseen. Ja niitä brasialaisia kyllä tulee Etelä-Eurooppaan ja kun suomalaiset myös sinne rynnii niin tulos on varmaa. Virus leviää taas. Parempi malttaa kuin ryssiä tämä

 keissi.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
14 minuuttia sitten, Juhani Hämäläinen kirjoitti:

Olet näköjään unohtanna tarkoituksella sen ettei Suomi voi avata rajojaan yksipuolisesti tai mikään muukaan ulkorajavaltio joka kuuluu Shengen matkustusalueeseen. Ja niitä brasialaisia kyllä tulee Etelä-Eurooppaan ja kun suomalaiset myös sinne rynnii niin tulos on varmaa. Virus leviää taas. Parempi malttaa kuin ryssiä tämä

 keissi.

Voi avata. EU tai mikään muukaan yhteiseurooppalainen elin ei voi estää yksittäistä valtiota avaamasta ulkorajaansa, voi vain esittää toivomuksen siitä, ettei sooloiltaisi. Mistä olet saanut käsityksen, että suvereeni schengenalueeseen kuuluva valtio ei päättäisi itse ulkorajansa avaamisesta tai sulkemisesta? Schengen ei ole EU, Schengen on erillinen valtioiden tekemä sopimus, ja kaikilla sen allekirjoittaneilla on oma ulkoraja (Schengenissä ei ole yhtään valtiota, jolla olisi vain sisäraja). Schengenin sopimuksessa ei ole kohtaa, jonka perusteella muut valtiot voisivat määrätä kaikki tai yksittäiset valtiot sulkemaan ulkorajansa.

Mistä olet löytänyt tarkat tiedot brasilialaisten kaukolentomatkustajien sairastumismääristä? Tai vaihtoehtoisesti selitätkö mulle, miksi esim. juuri kukaan Qatar Airwaysilta ei koronassa, vaikka Qatarissa on tuhansia uusia tapauksia päivittäin? Singaporessa ihan sama homma koko väestön osalta, "paikallisilla" ei ole tautia juuri ollenkaan, sen sijaan vierasmaalaisilla duunareilla sitä on Singaporessa suuria määriä edelleen ja tulee olemaankin, koska asumistapa on lievästi sanottuna tiivis.

Tietysti olisi myös ihan viihdyttävää kuulla perusteiden kera, miksi tuo ECDC:n raportti olisi väärässä. Enemmän mä tällä hetkellä siihen luotan, kuin foorumin perustelemattomiin mielipiteisiin.

Muokattu: , käyttäjä: Tatu Koiranen
2 henkilöä tykkäävät tästä

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

No, tämä on Tatu foorumi, jossa voi ilmaista oman mielipiteensä. Sen olet sinä tehnyt ja minä ja moni muukin tässä asiassa.

Aika näyttää kuinka Koronan kanssa käy, siihen asti eletään Valtioneuvoston ja EU:n ohjeiden ja sääntöjen mukaan. 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
57 minuuttia sitten, Harri Mattila kirjoitti:

No, tämä on Tatu foorumi, jossa voi ilmaista oman mielipiteensä. Sen olet sinä tehnyt ja minä ja moni muukin tässä asiassa.

Aika näyttää kuinka Koronan kanssa käy, siihen asti eletään Valtioneuvoston ja EU:n ohjeiden ja sääntöjen mukaan. 

Se on juuri näin, mutta toki keskustelua herää, jos esittää kovin jyrkkiä mielipiteitä lähes faktoina niitä mitenkään perustelematta, tai selvästi virheellisiä faktoja asioista, jotka eivät ole mielipidekysymyksiä.

Itse en elä VN:n tai EU:n ohjeiden mukaan, koska poliittiset ohjeet eivät ole juuri ikinä tässä maassa perustuneet tutkittuun tietoon tai ylipäätään tietoon. Viranomaisten ohjeistusta saatan noudattaa, lain mukaan esimerkiksi THL on Suomessa tartuntatautien torjunnan kansallinen asiantuntijalaitos ja sen lain mukainen tehtävä on tiedottaa tartuntataudeista ja antaa väestölle ohjeita tartunnan välttämiseksi ja leviämisen ehkäisemiseksi.

VN:llä tai sen jäsenillä ei pitäisi olla asiassa mitään roolia yleisesti (STM:llä voisi olla), vaikka sitä yrittävätkin populistisesti ottaa ja samalla syövät viranomaisten arvovaltaa sekaantumalla asioihin, jotka eivät valtioneuvoston osaamisalueeseen kuulu.

Laillisessa järjestyksessä annettuja ja velvoittavia normeja noudatan, vaikka ne olisivatkin poliittisista sylttytehtaista.

Muokattu: , käyttäjä: Tatu Koiranen
1 henkilö tykkää tästä

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Ja Tatu, kai noin tietävänä tiedät et voit milloin tahansa lähteä Suomesta (kuten muutkin halukkaat) ja  Sulla on myös oikeus palata (kuten muillakin), vaan sen ku teet ja sairastut, älä huuda yhteiskuntaa apuun.

Ja Qatarista ja Qatar Airwaysta: KO lentoyhtiö palautti matkustajia maailalta kotimaihinsa Dohan kautta ilman et olisivat vierailleet Qatarissa.

Ja Qatar Airways sekä Doha ovat tällä hetkellä pannassa Kreikan yhteyksien kanssa kuun alussa Qatar Airwaysin matkustajassa (jissa) ilmenneiden Korona tartuntojen vuoksi. Tais olla Simpleflying ku kirjoitti, vaan ny en jaksa sitä hakee.

Ja vielä yksi asia, ku noin "tarkka olet", korjaan täs postauksessani väärin kirjoittamani Shengen oikeaksi, eli Schengen, jota et huomannut. Kiitos

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
25 minuuttia sitten, Juhani Hämäläinen kirjoitti:

Ja Tatu, kai noin tietävänä tiedät et voit milloin tahansa lähteä Suomesta (kuten muutkin halukkaat) ja  Sulla on myös oikeus palata (kuten muillakin), vaan sen ku teet ja sairastut, älä huuda yhteiskuntaa apuun.

Miksi? Saako edes soittaa vaikkapa paikalliseen palveluneuvoon? Saako huutaa (ei jeesus mikä termi) yhteiskuntaa apuun jos sairastuu vaikkapa Viikin Prismasta saadusta tartunnasta? Mites Mikkelin tori? 

 

Mielenkiintoista nähdä kuinka kauan Suomi voi kakkia housuunsa samalla kun muu Eurooppa avautuu liikkumiselle. No, sinänsä näillä suosituksilla ja ”omaehtoisilla karanteeneilla” voi pyyhkiä takapuolensa: niillä ei ole mitään merkitystä jos ja kun haluaa pikku reissun heittää.

 

Tämä pelkääminen alkaa saada jo tragikoomisia piirteitä. 

Muokattu: , käyttäjä: Mikko Salminen
1 henkilö tykkää tästä

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
1 tunti sitten, Mikko Salminen kirjoitti:

Miksi? Saako edes soittaa vaikkapa paikalliseen palveluneuvoon? Saako huutaa (ei jeesus mikä termi) yhteiskuntaa apuun jos sairastuu vaikkapa Viikin Prismasta saadusta tartunnasta? Mites Mikkelin tori? 

 

Mielenkiintoista nähdä kuinka kauan Suomi voi kakkia housuunsa samalla kun muu Eurooppa avautuu liikkumiselle. No, sinänsä näillä suosituksilla ja ”omaehtoisilla karanteeneilla” voi pyyhkiä takapuolensa: niillä ei ole mitään merkitystä jos ja kun haluaa pikku reissun heittää.

 

Tämä pelkääminen alkaa saada jo tragikoomisia piirteitä. 

Ja MIILLOIN se Viikin Prisma on ollu ulkomaiilla? Siis Suomen valtakunnan rajojen ulkopuolella (tosin väliin täältä Keski-Suomesta katottuna on). Herra Mikko Salmiselle suosittelen lukemaan tämän ketjun ja miettiin miten Mikkelin tori Teidän tragikomiin liittyy. Jos NOITA paikkoja pelkäät, PYSY pois tai muuten mee ......

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
43 minuuttia sitten, Juhani Hämäläinen kirjoitti:

Ja MIILLOIN se Viikin Prisma on ollu ulkomaiilla? Siis Suomen valtakunnan rajojen ulkopuolella (tosin väliin täältä Keski-Suomesta katottuna on). Herra Mikko Salmiselle suosittelen lukemaan tämän ketjun ja miettiin miten Mikkelin tori Teidän tragikomiin liittyy. Jos NOITA paikkoja pelkäät, PYSY pois tai muuten mee ......

Jätkähän on päissään😃😃
 

Suosittelen nyt ihan vilpittömästi J.U Hanille korkin sulkemista ja nukkumaanmenoa, sen verran lennokkailta alkavat tarinat vaikuttaa nyt (oletan että olet kännissä). Jatkossa sitten asiantuntijan jutulle niin voi löytyä tuohon aivan suhteettomaan koronan pelkoon.

 

Muokattu: , käyttäjä: Mikko Salminen

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
2 tuntia sitten, Juhani Hämäläinen kirjoitti:

Ja Tatu, kai noin tietävänä tiedät et voit milloin tahansa lähteä Suomesta (kuten muutkin halukkaat) ja  Sulla on myös oikeus palata (kuten muillakin), vaan sen ku teet ja sairastut, älä huuda yhteiskuntaa apuun.

En huuda, mutta yhteiskunnalla on siihen velvollisuus silloin kun olen Suomessa, eikä se vaadi silloin mitään huutoa. Aivan samalla tavalla, kuin minulla on velvollisuus maksaa veroja sille yhteiskunnalle niistä tuloista, jotka saan Suomessa.

 

2 tuntia sitten, Juhani Hämäläinen kirjoitti:

Ja Qatarista ja Qatar Airwaysta: KO lentoyhtiö palautti matkustajia maailalta kotimaihinsa Dohan kautta ilman et olisivat vierailleet Qatarissa.

Ja Qatar Airways sekä Doha ovat tällä hetkellä pannassa Kreikan yhteyksien kanssa kuun alussa Qatar Airwaysin matkustajassa (jissa) ilmenneiden Korona tartuntojen vuoksi. Tais olla Simpleflying ku kirjoitti, vaan ny en jaksa sitä hakee.

Ja vielä yksi asia, ku noin "tarkka olet", korjaan täs postauksessani väärin kirjoittamani Shengen oikeaksi, eli Schengen, jota et huomannut. Kiitos

Niin palautti, entäs sitten? Mistä olet saanut päähäsi, että QR tai Doha olisi pannassa? Jos nyt ei arabimaiden keskinäistä riitelyä oteta huomioon, mutta sillä ei taas ole koronan kanssa mitään tekemistä.

 

51 minuuttia sitten, Juhani Hämäläinen kirjoitti:

Ja MIILLOIN se Viikin Prisma on ollu ulkomaiilla? Siis Suomen valtakunnan rajojen ulkopuolella (tosin väliin täältä Keski-Suomesta katottuna on). Herra Mikko Salmiselle suosittelen lukemaan tämän ketjun ja miettiin miten Mikkelin tori Teidän tragikomiin liittyy. Jos NOITA paikkoja pelkäät, PYSY pois tai muuten mee ......

Viimeksi kun tarkastin, niin julkisen terveydenhuollon toiminta ei perustu siihen, missä maassa tartunnan on saanut, jos sinne julkiseen terveydenhuoltoon hakeutuu. On siis aivan yhdentekevää, saisinko tartunnan Dohassa, Brasiliassa vai Viikin Prismassa, samalla tavalla hoidetaan Suomen julkisessa terveydenhuollossa kun sinne hakeutuisin.

Muokattu: , käyttäjä: Tatu Koiranen

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään