Petri Lehtovirta

Safran on saanut EASA sertifioinnin sähköiselle lentokonemoottorilleen

1 viesti aiheessa

Ranskalainen ilmailu- ja avaruusteollisuusyhtiö Safran on saanut Euroopan lentoturvallisuusvirastolta (EASA) hyväksynnän ENGINeUS 100 -sähkömoottorilleen.

ENGINeUS 100 -sähkömoottori kykenee antamaan voiman pienille alueellisille liikennelentokoneille, joissa on enintään 19 matkustajaa, ja se voi aloittaa uuden aikakauden kaupallisessa lentoliikenteessä.

EASA on ensimmäistä kertaa hyväksynyt tämän kokoisen ja suorituskykyisen sähkömoottorin, mikä edellyttää 1 500 tunnin sertifiointitestejä ja yli 100 lentotuntia lentokoneessa todellisissa olosuhteissa.

Sähkökäyttöinen ENGINeUS 100 -sarja alkaa nyt sertifioidulla B1-mallilla (125 kW / 5 kW/kg), joka on aluksi suunniteltu asennettavaksi kaksipaikkaiseen lentokoneeseen. Tavoitteena on laajentaa sarjaa suuremmalle tehoalueelle (89 KW:sta 180 KW:iin), joka on lähtökohtana, jotta sitä voidaan soveltaa laajemmin aina 19-paikkaisisiin lentokoneisiiin asti.

Safran Electrical & Power valmistautuu ENGINeUS-sarjan massatuotantoon perustamalla neljä puoliautomaattista tuotantolinjaa vuonna 2026 Niortissa (Ranska) ja Pitstonessa (Iso-Britannia), mikä mahdollistaa yli 1 000 sähkömoottorin tuotannon vuodessa.

https://www.aerotime.aero/articles/safran-electric-motor-easa-certification

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään