Peter Lord

URHEILUILMAILUOPISTON KONKURSSI: AJATUKSIA OPPILAILLE

1 viesti aiheessa

Suomen Ilmailuliitto omisti 100-%:sesti lentokoulutusorganisaation Suomen Urheiluilmailuopisto Oy.

Opisto on konkurssissa.

Toimin Opiston hallituksen puheenjohtajana ja sen koulutusorganisaatioiden vastuullisena johtajana muistaakseni 7 vuotta vuoden 2021 loppuun. Syystä tai toisesta olen saanut paljon kyselyitä siitä, mitä konkurssin uhriksi jääneet oppilaat voisivat tehdä saadakseen Opistolta todistuksen suorittamistaan, konkurssin vuoksi kesken jääneistä opinnoista.  Pyrin tällä kirjoituksella analysoimaan vallitsevan tilanteen.

SIL:n ”konsernisuunnitelma” koulutuksen siirtämisestä Opistosta SIL:iin

Muutaman viime vuoden ajan SIL on koettanut siirtää koulutustoimintoja Opistosta omaan organisaatioonsa, säästääkseen rahaa. SIL on täydellisesti epäonnistunut tässä hankkeessa.  SIL, opiston omistajana, aiheutti Opistolle maksukyvyttömyyden mm. tekemällä uusien ”ei-SIL” oppilaiden ottamisen koulutukseen käytännössä mahdottomaksi, jolloin Opiston liikevaihto pieneni merkittävästi.  Samaan aikaan SIL lopetti alun perin opistoa varten saamansa valtionavun (noin 200.000 €/v) välittämisen opistolle.   Kun Opisto oli näin saatettu maksukyvyttömäksi, se haettiin konkurssiin.  Ennen konkurssia SIL toiminnanjohtaja, joka oli toiminut myös opiston toimitusjohtajana, erosi tehtävästään Opistossa 27.12.2024 välttääkseen konkurssista johtuvan henkilökohtaisen mainehaitan eli ns.pelastaakseen oman nahkansa. Täm lienee riittävä osoitus siitä, että Opiston tuleva konkurssihakemus oli varmuudella etukäteen ja hyvissä ajoin SIL johdon tiedossa.

Opiston oppilaat ovat syyttä joutuneet ”tyhjän päälle”

Konkurssihetkellä Opistolla oli runsaasti teoriaoppilaita, joilla teoriakurssi (LAPL(A), PPL(A), UPL, SPL, RTF) jäivät kesken. 

SIL olisi voinut antaa Opistolle tehtäväksi tulostaa oppilaille välitodistukset ennen konkurssia, jotta nämä olisivat voineet jatkaa kurssinsa loppuun muussa koulutusorganisaatiossa.

SIL:n tavoite koulutuksen aloittamisesta on epäonnistunut

SIL ilmoitti viime syksyn avainhenkilöpäivillään, että sen teoriakoulutus alkaisi SIL:in omissa organisaatioissa marraskuun 2024 alussa.

Opiston konkurssihetkellä SIL ei ollut yrityksistään huolimatta saanut omaa koulutustoimintaansa lainkaan käyntiin. Se oli toki noin 3 vuotta sitten palkannut koulutuspäällikön X, joka erosi koeaikansa päätyttyä ja sen jälkeen koulutuspäällikkö Y:n, joka irtisanoutui helmikuun lopulla niin, että hänen työsuhteensa päättyy maaliskuun 1. viikolla. 

Vaikka SIL on ilmoittanut Traficomille aloittavansa kansallisesti säädeltyjen lupakirjojen koulutuksen ja vaikka SIL on samoin ilmoittanut FCL-säädeltyjen lupakirjojen DTO-koulutusorganisaation, eivät nämä organisaatiot ole voineet aloittaa toimintaansa, muun muassa tarvittavan henkilökunnan puutteen vuoksi.

Aviatron

Opiston koulutustoiminta oli organisoitu Blue Skies Aviation Oy (jäljempänä BSA) -nimisen koulutusorganisaation valmistaman ja omistaman, opistolle vuokratun Aviatron-oppimisalustan varaan, jossa on (oli) mm. Opiston oppilasrekisteri (siis tietosoujalainsäädännön tarkoittama henkilörekisteri) - ja opintosuoritusrekisteri.

SIL on puolestaan tilannut (vuokrannut) BSA:lta oman versionsa Aviatronista. 

SIL oli tilannut BSA:lta Opiston Aviatroniin tallennettujen, Opiston käyttämien koulutusohjelmien siirron omaan Aviatroniinsa.  Tämä on tapahtunut ja BSA:n tj:n minulle henkilökohtaisesti kertoman mukaan SIL:n ohjelmia ei ole vähäänkään muutettu eikä sopeutettu SIL:n organisaation mukaiseksi vaan ohjelmissa esimerkiksi nimeltä viitataan edelleen Opiston koulutuspäällikköön Matti Huovialaan. 

 

Konkurssin jälkeen BSA on sulkenut Opiston käytössä olleen Aviatron-tietokannan.  Se on ainut paikka, jossa on opiston oppilasrekisteri ja tiedot kunkin oppilaan tähänastisista opintosuorituksista.

SIL on nyt joutunut sopimaan BSA:n kanssa, että kaikki Opiston LAPL(A) ja PPL(A) -oppilaat saavat SIL:n kustannuksella aloittaa tyhjästä BSA:ssa vastaavan teoriakurssin.  Käytännössä siis tällä hetkellä kaikki Opistossa suoritetut kesken jääneet kurssit menisivät hukkaan, koska Opiston aikuisia opintosuorituksia ei voida ilman Opiston koulutuspäällikön antamaa todistusta lukea hyväksi oppilaan siirtyessä opiskelemaan muuhun koulutusorganisaatioon.

Jos oppilas on maksanut Opistolle ennakkomaksua koulutuksesta, joka on kokonaan tai osittain jäänyt saamatta, on oppilas nyt konkurssiin menneen opiston velkoja ja oppilaan tulee valvoa saatavansa konkurssimenettelyssä.

Olen 11.2.2025 ehdottanut konkurssipesän hoitaja Aarni Oksaselle, että Opiston aiempi koulutuspäällikkö Matti Huoviala voisi päästä yhä käsiksi Opiston (jo nyt suljettuun) Aviatroniin ja kirjoittaa oppilaille ”välitodistukset”.  Tällaista velvollisuutta konkurssipesällä ei ole, joten Huovialalle tulisi maksaa korvaus hänen työpanoksestaan muista varoista.  

Ote ehdotuksestani Oksaselle:

Suositukseni vallitsevan ongelman ratkaisemiseksi ja vahingon minimoimiseksi

Suosittelen, että konkurssipesä sopii ensi tilassa Matti Huovialan ja Mari Lehtisen kanssa niistä toimenpiteistä (ja työstä maksettavasta korvauksesta), joita tarvitaan, että Opiston oppilaat saavat Opistossa suorittamistaan opinnoista sellaisen koulutustodistuksen, josta ilmenevin tiedoin muu koulutusorganisaatio kykenee myöhemmin antamassaan täydentävässä koulutuksessa lukemaan oppilaan hyväksi Opistossa saadun koulutuksen.

Tällainen järjestely on käsittääkseni kaikkien osapuolten etu.  Se on kuitenkin toteutettava ensi tilassa, opiskelijoiden edun turvaamiseksi

  • konkurssipesä saa kattavan tiedon oppilaista, joilla on saatavaa opistolta
  • oppilaat voivat ilman kohtuutonta viivettä saada lupakirjaopintonsa päätökseen
  • Ilmailuliitto säästyy merkittävältä mainehaitalta

Selvyyden vuoksi on todettava, että Blue Skies Aviation:illa ei ole tarjolla kursseja UPL- tai SPL -lupakirjoja varten. Siksi niiden oppilaiden, jotka ovat opiskelleet niillä kursseilla Opistossa, on hankkiuduttava täydentävään koulutukseen johonkin muuhun organisaatioon.  Silloinkin opiston myöntämästä koulutustodistuksesta on heille ratkaiseva apu.

Ystävällisin terveisin / with kind regards

Peter Lord
yksityishenkilönä, pro bono

Suomen Urheiluopiston aiempi hallituksen puheenjohtaja ja vastuullinen johtaja

Oksanen oli halukas edistämään asiaa. Aloite kohtasi täystyrmäyksen SIL:n suunnalta. Oksanen kertoi SIL:in todenneen että ”he saavat kaiken tarpeellisen BSAlta eivätkä tarvitse apua etenkään Huovialalta.” 

SIL:n esittämä väite ei ole totta.

SIL ei saa Opiston asioissa mitään apua BSA:lta. BSA on sulkenut Opiston Aviatronin maksamattomien sovellusvuokrien vuoksi.  BSA:n toimitusjohtajan kanssa eilen keskusteltuamme totesimme, että kaikista ihmisistä vain Matti Huovialalla on pätevästi oikeus kirjoittaa Opiston oppilaille ”välitodistus” konkurssihetkeen mennessä suorituista opinnoista.  

Lainaus BSA:n koulutspäällikön viestistä: "Ilman välitodistusta ei voi myöntää hyvityksiä. Tähän mennessä on vasta kaksi SUIOn oppilasta aloittanut meillä uuden kurssin"

Ainoastaan Matti Huovialan kirjoittaman todistuksen perusteella voi muu koulutusorganisaatio päevästi lukea hyväksi oppilaan Opistossa jo suorittamat opinnot.  Vaikka Opisto onkin konkurssissa, Traficom hyväksyy Huovialan kirjoittamat konkurssipäivälle päivätyt todistukset, joista käyvät ilmi oppilaan opintosuoritukset Opistossa siihen päivään saakka, jolloin Opiston koulutustoiminta konkurssin vuoksi keskeytyi.

Pahimmassa tapauksessa ilman Huovialan todistusta monien lentäjäoppilaiden lupakirjan saaminen tulisi siirtymään vuodella eteenpäin.

SIL on nyt avainasemassa

Suomen Ilmailuliitto on tässä avainasemassa ja on sen hyvästä tai pahasta tahdosta kiinni, voivatko opiston konkurssin uhreiksi joutuneet opiskelijat saada opistosta todistusta vai ei.

Lienee jo yleisesti tiedossa, että opiston konkurssin syynä oli SIL:n peli, jonka tarkoituksena oli päästä opiston henkilökunnasta eroon.  Sitä taustaa vasten kuulostaa haastavalta, että SIL korvaisi Huovialalle yhtään mitään.  Henkilökohtaisesti toki toivon, että henkilökemialliset esteet voitaisiin laittaa syrjään ja edetä oppilaiden etu edellä.

SIL olisi voinut toimia oppilaiden etu, ei oma etu edellä

Kummalliseksi asian tekee se, että koska konkurssi oli hyvin yksityiskohtaisesti etukäteen suunniteltu ja opiston maksukyvyttömyys yksin SIL:n tarkoituksellisesti aiheuttamaa ja konkurssiin joutuminen hyvin tiedossa ainoana seuraamuksena SIL:n toiminnasta, ei SIL kuitenkaan ohjannut konserniyhtiötään kirjoittamaan opiston oppilaille todistuksia ennen konkurssihakemuksen jättämistä. Konkurssi tuli koulutuspäällikkö Huovialalle tiedoksi jälkikäteen.

Koulutuspäällikön työsuhde jatkui konkurssin jälkeen vielä 2 viikkoa, jona aikana opisto olisi voinut teettää hänellä todistukset kaikille aktiivisille oppilaille.  Näin ei kuitenkaan tehty,.

UPL- ja SPL-oppilailla haaste löytää uusi koulutusorganisaatio

On syytä huomata, että SIL on sopinut maksavansa ainoastaan LAPL(A) ja PPL(A) -lupakirjaoppilaille uuden kurssin BSA:ssa.  Sen sijaan UPL- ja SPL-oppilaat jäisivät enemmän tyhjän päälle jopa todistuksen saatuaankin.

Useat koulutusorganisaatiot olivat konkurssihetkellä Opiston ”sateenvarjon” alla

Opiston teoriakursseja on käyttänyt myös esimerkiksi BF-lento Oy. BF-lennon LAPL- ja PPL-oppilaat ovat olleet teorian osalta Opiston DTO:n, ei BF-lennon oppilaita. BF-Lento ei pääse käsiksi Opiston suljettuun Aviatroniin eikä se, vaikka se sinne pääsisikin, voisi kirjoittaa oppilaille mitään todistuksia Opiston koulutusorganisaatiossa saadusta opetuksesta.

Sama pätee kaikkiin muihinkin organisaatioihin (kerhoihin) joiden oppilaita on konkurssihetkellä ollut Opistossa.  Vain Opisto voi kirjoittaa Opistossa annetusta koulutuksesta todistuksia. Ja koska Opisto on konkurssissa, vain Matti Huovialalla on enää Traficomin silmissä pätevyys ja oikeus todistusten kirjoittamiseen.  Velvollisuutta siihen ei hänellä ole.

Yhteenvetona totean, että

1.      1. Kaikkien niiden Opiston oppilaiden, joilla on etukäteen maksettua ennakkomaksua opistolle, tulee kääntyä konkurssipesän hoitajan puoleen ja valvoa saatavansa konkurssissa, saadakseen mahdollisesti joskus jotakin takaisin.

2.      2. Konkurssin uhriksi jääneiden SIL-jäsenkerhojen jäsenten kannattaa pyytää kerhonsa hallitusta vaatimaan SIL:lta ripeitä toimia kurssitodistusten saamiseksi.

3.      3. Sellaisia välitodistuksia, joiden perusteella Opistossa suoritetut opinnot voidaan lukea hyväksi muussa opistossa, voi Opiston oppilaille tässä maassa kirjoittaa ainoastaan Matti Huoviala.

4.      4. Jotta todistuksia voidaan kirjoittaa, on BSA:n kanssa sovittava ehdoista, joilla se avaa todistusten kirjoittamista varten opiston Aviatronin uudelleen ja Huovialalle on korvattava todistusten kirjoitustyö.

5.      5. Omana kantanani ehdotan, että mikäli SIL kieltäytyy tulemasta asiassa vastaan, on vielä jäljellä mahdollisuus, että BSA projektiluonteisesti, rajallisena aikana, voisi palkata Huovialan erikseen sovittavin ehdoin kirjoittamaan todistukset.  Tällöin BSA veloittaisi todistuksesta parhaaksi katsomansa hinnan.

6.     6. SIL:n koulutus- ja kehittämispäällikkö Martti Hernetkosken irtisanouduttua tehtävästään on SIL:n haave teoriakoulutuksen järjestämisestä lykkääntynyt kauas tulevaisuuteen. SIL:lla ei ole kouluttamisen vaatimaa koulutushenkilökuntaa eikä SIL:n äskettäinen julkisuuteen esittämä pyyntö saada lennonopettajia tekemään SIL:n hyväksi palkatonta vapaaehtoistyötä liene erityisen houkuttelevaa kenellekään.

Pesänhoitajan yhteystiedot

Nimi: AA Aarni Oksanen
c/o: Asianajotoimisto Oksanen Oy
Lähiosoite: Holkkitie 14 A
Postinumero: 00880
Postitoimipaikka: HELSINKI
Puhelin: 050 557 1268
Sähköposti: toimisto@aolaki.fi

 

 

Muokattu: , käyttäjä: Peter Lord
Lisätty Oksaselle tehty ehdotus

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään