Nils Rostedt

Bombardier hyllyttää C-sarjan

4 viestiä aiheessa

Reuters tietää kertoa että Bombardier (Canadair) pysäyttää C-sarjaprojektin, koska asiakkaita ei ole löytynyt riittävästi.

 

Sen sijaan kehittävät Regional-koneperheitään. Vaihtoehtoja ovat:

- CRJ900 venyttäminen 95-paikkaiseksi saakka

- satsaus isompaan 80-100 paikkaiseen potkuriturbiinikoneeseen (DHC-8-400 yläpuolelle)

- tiivistetty yhteistyö Sukhoin kanssa RRJ:n ympärillä.

 

C-sarja olisi 110-130-paikkainen kone joka kilpailisi Embraerin 190-sarjan kanssa hieman sen yläpuolella ja B737:n alapuolella.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Onkohan Q200-300 sarjaan tulossa mitään "päivityksiä"? Tuonkin kokoluokan propeissa näyttää kysyntä lisääntyvän.

 

Mäkelän Ilkka löysi äskettäin mielenkiintoisen artikkelin joka sivuaa tätä aihetta.

 

Ymmärtäisin niin että vaikka kysyntä lisääntyy, volyymit ovat kuitenkin niin pienet ettei innosta suurempiin kehityssatsauksiin ainakaan 30-40 paikkaisten luokassa vaan nykyinen Q-sarja riittää, ja markkinat jaetaan sitten ATR:n kanssa. Muita varteenotettavia kilpailijoita ei nyt heti tule mieleen, ellei sitten jokin idän tuote ala saamaan lisätuulta siipien alle.

 

 

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään