Guest hennri

Nokia digiboxiin(210T) Conax -moduli

6 viestiä aiheessa

Tässä kun kuulin että F1 menee maksulliseksi niin alkaa tuo digikortin hankinta tulla jossakin vaiheessa ajankohtaiseksi.

Ajattelin tässä sitten alkaa katsomaan internetistä mistä saa kortinlukijoita koska omassa boxissani sellaista ei ole ja minkököhän hintaisia ne ovat nykyään. Muutama vuosi sitten kun tuo 210T oli vielä uusi niin kaupassa oli tuollainen kortinlukija(Conax -moduli) hintaan 50€ joten se jätettiin ostamatta kun ei ollut vielä ajnkohtainen.

 

Nyt menin www.nokia.fi ja vietin sielä aikaa niin en nähnyt mainintaakaan digiboxeista puhumattakaan kortinlukijoista joten googlettaminen alkoi ja huomasin että monikin oli tullut kusetetuksi tämän nokian "kortinlukijapaikka on mutta ei kortinlukijaa" -teeman takia. Selville sain sen verran että tämän kortinlukijapaikan virallinen nimi on Conax -moduli.

Sitten etsimään kauppoja missä sitä modulia voitaisiin myydä niin en löytänyt mitään kauppaa missä olisi mainintaa että myytäisiin Conax -modulia/kortinlukijaa

 

Onko digiboxini niin kivikautinen että uusimissa nokioissa on tuo kortinlukija joten kauppojen ei ole kanattava pitää niitä lukijoita hyllyissänsä koska kysyntä on niin vähäistä?

 

Olisi kiva jos joku pystyisi nimeämään kauppoja jotka myyvät tätä tuotetta ja hinta kiinnostaa vielä ennemmän eli kannattattiko ostos jättää silloin väliin?

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

 

Olisi kiva jos joku pystyisi nimeämään kauppoja jotka myyvät tätä tuotetta ja hinta kiinnostaa vielä ennemmän eli kannattattiko ostos jättää silloin väliin?

 

Tuskin löytyy mistään koska Nokia lopetti digiboksien valmistuksen noin vuosi sitten. Näyttää viimeisetkin rippeet hävinneet kauppojen hyllyiltä.

 

Harmi sinänsä, koska Nokia teki ihan hyviä laitteita. Mulla on kotona 120C, autossa ja mökillä 120T.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Siinä 210T:ssä on ns. CI-standardin mukainen paikka (CI=Common Interface). Siihen taas sopii CA-moduuli, johon menee se CONAX-kortti. CA-moduuli ei ole mikään nokiakohtainen juttu vaan liittyy pelkkään salaukseen ja sen purkuun. Pikaisen selailun mukaan Mediaplazashop.com-nimisellä kaupalla olisi Technisatin valmistamaa modulia 55€ hintaan, toinen malli on loppu.Löytyy kohdasta satelliitit ja sieltä CA-moduuli. Mutta näyttäisi siltä, että löytyy esim. samasta kaupasta valmis vastaanotin eli boxi niin C- kuin T-järjestelmään, jossa on Conax-lukija valmiina ja hinta vain 95 €. Pulmia toki tulee taas, jos joku kanava lähettääkin toisella salausjärjestelmällä kuin CONAX, esim. Viasat tms...... Tuo CI-standardi kehitettiin aikoinaan tähän pulmaan eli moduleja vaihtamalla pystyy pelaamaan eri korttifirmojen korteilla. Sotkuista tuo maksu-tv.....Suomessa ei ole päästy sopuun yhdestä korttijärjestelmästä.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Harmi sinänsä, koska Nokia teki ihan hyviä laitteita. Mulla on kotona 120C, autossa ja mökillä 120T.

 

Tilttaamis herkkiä vehkeitä nuo Nokiat, ei tule yhtään ikävä, kolmesta kokemusta(1 tallentava) ja vähintään kerran viikossa jumissa :P

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Mustapörssi myy ainakin moduleita ja hintaa tais olla huntti. Saksasta tilaamalla saanee edullisemmin.

Tosin en ymmärrä miksi pitää ostaa boxi missä ei ole ko. moduulia hinta ero ei ole kai kuitenkaan niin iso?

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Mustapörssi myy ainakin moduleita ja hintaa tais olla huntti. Saksasta tilaamalla saanee edullisemmin.

Tosin en ymmärrä miksi pitää ostaa boxi missä ei ole ko. moduulia hinta ero ei ole kai kuitenkaan niin iso?

Silloin kolmisen vuotta sitten kun boksin ostimme niin ei ollut paljon mitään maksullisia kanavia tarjolla joten se korttipaikka ei ollut se ensimmäinen kriteeri boksia ostettaessa.

 

Nokiasta minulla ei ole muuten mitään pahaa sanottavaa.

Tässä perheessä on ollut kaiken kaikkiaan 4 digiboksia, tosin niistä kaksi on tullut lahjoina kännykkäliittymiä hankkiessa. Toinen niistä on hajonnut ja toinen bugittelee koko ajan ja on mökillä käytössä.

Kolmantena digiboksina löytyy Digialityn boxi joka maksoi sen reilu 100€ ja siitä huomasin että löytyy kortinlukija, mutta itse boksi on todella huono. Kanava pitää laittaa aina vajaan puolen tunnin välein uudestaan "päälle" koska ääni tulee perässä, toisessa telkkarissa koko digiboxi ei toimi, teksti-tv:stä kaikki sivut ei näy tai vain puolet näkyy jne. Joten kyllä se nokia on mielestäni todella hyvä koska siinä ei ole ilmentynyt mitään vikaa.

 

Jos tuo moduli maksaa sen vajaat 100€ niin on varmaan viisaampaa ostaa kunnollinen digiboxi jossa sitten se kortilukija on koska vuoden päästähän kaikissa televisioissa on se boxi kanssa löydyttävä.

Ja vielähän edes tämän vuoden f1-kausi ei ole päättynyt joten ei ole vielä mitään kiirettä ostamaan modulia/uutta digiboxia jos korttipaikka pitää löytyä viimeistään f1-kauden avauksessa ;D

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään