Kari Savontie

Finnairin koneessa radioaktiivista säteilyä

27 viestiä aiheessa

Iltasanomat:

 

Finnairin lento Moskovasta Helsinkiin on joutunut jäämään kentälle liiallisen radioaktiivisen säteilyn vuoksi. Lennon piti lähteä Moskovasta yhdeltä iltapäivällä paikallista aikaa.

 

Finnairin mukaan sallitun rajan ylittävä radioaktiivinen säteilymäärä mitattiin koneen matkustamosta. Lentokoneen 70 matkustajaa olivat jo ehtineet sisälle koneeseen.

 

Matkustajat on siirretty erilliseen halliin, jossa terveysviranomaiset mittaavat heidän radioaktiivisen säteilyarvonsa. Viranomaiset selvittävät säteilyn alkuperää. (STT)

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Ylen radiouutisten mukaan Finnairin kone jäi Moskovaan matkustamossa havaitun säteilyn takia. Mikä vuoro mahtaisi olla kyseessä?

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

MTV3.fi:

 

Finnairin kone jäi Moskovaan radioaktiivisen säteilyn vuoksi

Julkaistu 02.12.2006 14:31 (päivitetty 14:35)

Sallitun rajan ylittävä radioaktiivinen säteilymäärä mitattiin koneen matkustamosta. Viranomaiset selvittävät säteilyn alkuperää.

 

Finnairin lento Moskovasta Helsinkiin on joutunut jäämään kentälle liiallisen radioaktiivisen säteilyn vuoksi. Lennon piti lähteä Moskovasta yhdeltä iltapäivällä paikallista aikaa.

 

Finnairin mukaan sallitun rajan ylittävä radioaktiivinen säteilymäärä mitattiin koneen matkustamosta. Lentokoneen 70 matkustajaa olivat jo ehtineet sisälle koneeseen.

 

Matkustajat on siirretty erilliseen halliin, jossa terveysviranomaiset mittaavat heidän radioaktiivisen säteilyarvonsa. Viranomaiset selvittävät säteilyn alkuperää.

 

EDIT: Hs.fi:

 

Finnairin lento Moskovasta Helsinkiin on joutunut jäämään kentälle liiallisen radioaktiivisen säteilyn vuoksi. Lennon piti lähteä Moskovasta yhdeltä iltapäivällä paikallista aikaa. Koneessa oli noin 70 matkustajaaa.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Lisää infoa tippuu. Eli matkustajia ei ole tutkittukaan ja he odottavat korvaavaa lentoa jonka on määrä lähteä kuulema klo: 17 paikallista aikaa.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Helsinki, 2.12. Kotimaa stt 094

Finnairin lentoa Moskovasta Helsinkiin ei sunnuntaina iltapäivällä päästetty matkaan liiallisen radioaktiivisen säteilyn vuoksi. Viranomaiset määräsivät koneen ja sen matkustajat lisätutkimuksiin Sheremetjevon lentoasemalle.

 

- Uusintamittauksissa poikkeavaa radioaktiivisuutta ei enää havaittu, ja jo parin tunnin päästä kone sai luvan lähteä matkaan, kertoi Finnairin tiedottaja Taneli Hassinen.

 

Airbus tyyppiä A319 piti lähteä Moskovasta iltapäivällä paikallista aikaa. Lähdössä olleet 70 matkustajaa, jotka olivat olleet jo koneessa, siirrettiin erilliseen halliin, jossa heidän radioaktiivinen säteilyarvonsa mitattiin uudelleen.

 

Finnairin Moskovasta saaman tiedon mukaan Venäjän viranomaiset olivat havainneet koneen matkustamossa yli sallitun rajan ylittävän radioaktiivisen säteilymäärän. Moskovassa tämä mittaus tehdään kaikille lentokoneille.

 

Uusintamittauksissa yli sallitun rajan ylittäviä arvoja ei enää havaittu. Säteilyn tilapäinen nousu saattoi Finnairin tietojen mukaan johtua siitä, että kone vei menomatkalla Moskovaan mukanaan lievästi säteilevän, mutta määräysten mukaisen ja alle sallitun rajan säteilevän kuljetuksen.

 

- Tämä on voinut hetkellisesti nostaa radioaktiivista säteilyä, arvioi tiedottaja Hassinen.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Minusta tuo selitys ontuu koska jos syy on menolennolla ollut lähetys se tarkoittaa sitä että menomatkan matkustajat ovat altistuneet kohonneille arvoille jotka on vielä paluulennon alkaessa koholla? :-\

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

jep, katselin vähän samaa. Vähän huolestuttavaakin näin tavallisen matkustajan kannalta, jos tuollaisia "ihan-normien-sisässä-mennään" säteilevien kamojen kuljetuksia harrastetaan kovasti.  Jos ei muuta niin iltapäivälehdet ainakin pääsevät repimään tuosta hyviä lööppeja  ;D

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

psss. Kerron teille nyt suuren salaisuuden. Aíkamoni teistä asuu taloissa joissa on säteilyarvot koholla.

Eli vaikka toi radioaktiivinen on aika karski sana niin miten sen nyt sanoisi. On pahaa säteilyä ja ei niin pahaa säteilyä. Eli tuskin Finnair kuljettaisi mitään kauhean vaarallista jonka vielä säteilyturvakeskus on hyväksynyt jollakintapaa.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Mielenkiintoinen tieto ISn sivuilla:

"Vaikka jatkotutkimuksissa säteilyä ei enää löytynyt, viranomaiset päättivät kuljettaa matkustajat Suomeen venäläisen lentoyhtiön Aeroflotin koneella."

 

Pääsivätköhän edes "itäraudan" kyytiin?

 

Ovatko nuo säteilymittaukset miten yleisiä kentillä vai onko itänaapuri tullut herkäksi säteilyyn jostain syystä ?

 

EDIT : Lentomatkustajien matka viivästyi viisi tuntia. Suomalaiskone lähti matkaan pian venäläiskoneen jälkeen. Se kuljettaa lentomatkustajien matkatavarat Suomeen.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Tai sitten pientä vastaiskun poikasta kuten eräs erään ministeriön johtava virkamies on jo maininnut. EU/Suomi antoi venäjälle aika pahaa palautetta tossa Eu-Venäjä huippukokouksessa ja naapuri kun tunnetaan....

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

"Säteilyturvakeskuksen tarkastaja Teuvo Parviainen ei kummeksu Finnairin lentorahdissaan Moskovaan kuljettamaa radioaktiivista lähetystä. Lentorahtina voidaan kuljettaa esimerkiksi radioaktiivisia lääkkeitä. Parviaisen mukaan kyseessä voi hyvin olla myös mittaus- tai tulkintavirhe. Parviaisen tietojen mukaan lentokoneissa ei pitäisi olla säteilylähteitä, jotka näkyisivät mittauksissa. Hän muistuttaa kuitenkin, että esimerkiksi rakennuksissa on usein jonkin verran taustasäteilyä, joka näkyy säteilymittauksissa."

 

Turun Sanomat

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Kun ei ole parempiakaan uutisia löytynyt, niin tämä säteilyjuttu on levinnyt maailmalle mm. uutistoimisto Interfaxin, BBC:n ja myös airliners.netin välityksellä.

 

Interfaxin uutisessa sanotaan, että kun BA:n koneista löytyi säteilyjäämiä, niin Venäjän liittovaltion liikenneturvallisuusvalvontaviranomaiset määräsivät kaikki ulkomaisten yhtiöiden koneet Venäjällä säteilytarkkailuun.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Onpa hienosti uutisoitu.

 

Mitä lukeekaan Brasilialaisessa iltapäivälehdessä tänään?

 

"Finnairin koneessa havaittiin säteilyä mutta se oli jo laimentunut kun radioaktiivinen kuorma oli edellisellä lennolla."

 

Saattaa siinä lentomatkustaja , varsinkin jos oli "edellisellä lennolla" miettiä erilaisia matkustusvaihtoehtoja ensin käytyään säteilymittauksissa.

 

:thmbdn: -

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Saattaa siinä lentomatkustaja , varsinkin jos oli "edellisellä lennolla" miettiä erilaisia matkustusvaihtoehtoja ensin käytyään säteilymittauksissa.

 

Matkustajilta säteilyä ei koskaan edes mitattu, vaikka niin on annettu ymmärtää jossain välissä. Taitaapi vaan veli Venäjä taas vaihteeksi osoittaa kuinka heidän kanssa pelataan.

 

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

psss. Kerron teille nyt suuren salaisuuden. Aíkamoni teistä asuu taloissa joissa on säteilyarvot koholla. 

Totta mutta radon säteily onkuitenkin  hieman eri asia kuin "oikea" gamma säteily Jännä juttu että aina ulkomaisten viranomaismittaukset kysenalaistetaan mutta suomen ei oli asia mikä tahansa

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Onhan se säälittävä juttu jos täysin soopaa/pelkkää mutua olevat tiedot muodostavat vallitsevan mielipiteen. Tottahan sitä iltapäivälehdissäkin muistetaan asiasta meuhkata oikein urakalla, mutta myöhemmin asian todellinen laita ja todellinen vakavuus kuitataan pienen pienellä artikkelilla tai jätetään kokonaan mainitsematta.

 

Vähäisellä atomifysiikan tietämykselläkin ihmetyttää kovasti, että miten ihmeessä se ruuman säteilijä näkyisi matkustamossa. Alfasäteily etenee sen muutaman senttimetrin ilmassa ja beetasäteily pysähtyy viimeistään metalliin, mitä lienee kuitenkin oltava ruuman ja matkustamon välissä. Vaihtoehdoksi jää sitten gammasäteily, minkä luulisi sitten jo näkyvän melko selvästi sen väitetyn säteilevän rahtitavaran ympärillä ja olisi voinut kuvitella, että vähän isommin olisi toimenpiteitä sellaisessa tilanteessa tehty? :o

 

 

Edit: Kappas, koboltti-60 kyllä aiheuttaa myös gammasäteilyä hajoillessaan wikipedian tietojen mukaan.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Gammas%C3%A4teily

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla
Ylijohtaja Cavén: Säteilyepäilyjen taustalla kyykytys

STT–MIA PELTOLA-IA, 2.12.2006

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Liikenne- ja viestintäministeriön ylijohtaja Harri Cavén arvelee, että suomalaiskoneeseen Moskovassa kohdistetut väitteet säteilystä olivat pelkkää venäläisten kiusantekoa. Cavén saapui Helsinki-Vantaan lentokentälle kuuden aikaan illalla Moskovasta Finnairin sijasta lopulta venäläisen Aeroflotin koneella.

 

- Minä epäilen, että tässä haluttiin nyt vain kyykyttää pientä Suomea, ylijohtaja totesi toimittajajoukolle Helsinki-Vantaan lentokentällä illalla.

 

- Jos nyt katsotaan, mitä tapahtui viimeisimmässä huippukokouksessa, jossa Suomi ja EU arvostelivat Venäjää, ehkä tässä vähän siitä maksetaan.

 

Cavénin mukaan Finnairin kone oli jo lähdössä lauantaina kohti Helsinkiä, kun se ohjattiin takaisin. Kapteeni ilmoitti, että koneella oli jotain epäselvyyksiä lähtöluvan kanssa.

 

- Kun aikamme siinä odotettiin, kapteeni ilmoitti, että nyt tehdään koneelle ja matkustajille säteilytarkastus. Sitten matkustajat vietiin takaisin terminaaliin. Siellä me olimme kaiken muun rahvaan joukossa - säteili tai ei, ei siitä kukaan ollut kiinnostunut, ylijohtaja sanoi.

 

Hänen mukaansa mitään säteilymittauksia ei matkustajille Moskovassa tehty. Hän ei myöskään huomannut, että Helsingin päässä olisi ollut mitään mittareita.

 

Hänen mukaansa tiedotuksessa oli Venäjällä jonkinmoisia ongelmia. Tilanteesta kerrottiin kentällä lähinnä vain venäjäksi ja englanniksi. Kun koneet matkustajat olivat vielä aika hajallaan, tieto tilanteesta ei mennyt välttämättä kaikille perille.

 

- Kapteeni kertoi, että säteilytarkastus tehdään, mutta kukaan ei kertonut, että mitään arvoja oli koneesta löytynyt. Enkä minä kyllä henkilökohtaisesti niihin mittauksiin usko.

 

http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=100501

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Vähäisellä atomifysiikan tietämykselläkin ihmetyttää kovasti, että miten ihmeessä se ruuman säteilijä näkyisi matkustamossa. Alfasäteily etenee sen muutaman senttimetrin ilmassa ja beetasäteily pysähtyy viimeistään metalliin, mitä lienee kuitenkin oltava ruuman ja matkustamon välissä. Vaihtoehdoksi jää sitten gammasäteily, minkä luulisi sitten jo näkyvän melko selvästi sen väitetyn säteilevän rahtitavaran ympärillä ja olisi voinut kuvitella, että vähän isommin olisi toimenpiteitä sellaisessa tilanteessa tehty?

 

Kyllähän siellä ruuman katon ja kabiinin välissä on metalliosia, mutta ei siellä mitään yhtenäistä metallikattoa ole.

Mutta jos koneelle tehdään säteilymittaus, niin voisi kuvitella mittauksia tehtävän myös koneen ruumasta? Ja jos sieltä on juuri kärrätty säteilylähde ulos niin...

Juha.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Nyt siellä ministeriössä hesarin mukaan vaaditaan jo selvitystä Finnairilta vaarallisten aineiden kuljetuksesta....eiköhän tuo koboltti löydy DGR listalta....

 

Kärpäsestä härkänen.....

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Joo, taas tällainen hysteria, joka johtuu pääsääntöisesti tietämättömyydestä ja lehtien "uutisoinnista".

 

Kukaan ei liene muistanut kertoa, että lentomatkustaja altistuu joka kerta normaalia taustasäteilyä huomattavasti suuremmalle säteilyannokselle, kun kone lentää korkealla. Kysessä kosminen säteily, eli ihan samanlainen hiukkassäteily, jota valtaosa kuljetettavista radioaktiivisista aineista säteilee. Radonhan täällä jo onkin mainittu. Lisäksi hirveän moni on suorastaan VAATIMASSA säteilyannosta käydessään lääkärissä. Eivät nuo röntgenkuvauksetkaan loppujen lopuksi terveellisiä ole.

 

Mukavahan noista toimittajan on revitellä otsikoita. Parin minuutin kirjoitushomma, ja lööppi on valmis. (Ok... Ennen kuin joku toimittaja älähtää, niin myönnetään, että lehtijuttuun usein tarvitaan hieman enemmän taustatutkimusta aiheesta :P). Lopputuloksena kuitenkin yleisön paniikkireaktioita, ja hirveästi töitä monille tahoille. >:(

 

Arttu

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään